Mi a különbség a hitelbiztosítéki érték és a forgalmi érték közt?
Mit neveznek a bankok az ingatlan forgalmi (piaci) értékének?
A hitelbiztosítéki érték nem azonos a forgalmi értékkel. Egy ingatlan piaci értéke a értékbecslés időpontjában számított ár, melyet legfőképpen az adott ingatlanra vonatkozó kereslet és a kínálat, az épület elhelyezkedése, állapota, építési éve határoz meg (az értéket több tényező befolyásolja). A forgalmi érték az a piaci ár, amennyiért az ingatlan az adott pillanatban eladható. Ideális esetben, ingatlanvásárlási lakáshitelnél a forgalmi érték megegyezik az adásvételi szerződésben szereplő eladási árral.
Amennyiben részletesebben tudni szeretné mit néz az értékbecslő, olvassa el a linken található cikket.
Mit neveznek a bankok hitelbiztosítéki értéknek és hogyan számolják ki azt?
A hitelbiztosítéki érték a forgalmi értéknek általában 70-90%-a, amely bankonként változó. Ezen az értéken veszi fedezetként figyelembe a bank az ingatlant. A hitelbiztosítéki érték a bankok által is jóváhagyott, az értékbecslő által megállapított azon minimális összeget jelenti, amiért az ingatlan gyorsan értékesíthető abban az esetben, ha az adós nem fizeti a lakáshitel törlesztő részletét. Általában ezt úgy határozzák meg, mintha az adott ingatlant 3 hónapon belül értékesíteni kellene, úgy, hogy a bank a meghatározott összeget biztosan megkapja érte. Ezért a hitelbiztosítéki érték (HBÉ) a forgalmi (piaci) értéknél mindenképpen alacsonyabb összeg.
A hitelbiztosítéki értéket több néven ismerhetjük, mint például a menekülési érték, likvidációs érték, HBÉ vagy HB érték. Ezt az értéket nagymértékben befolyásolja az adott ingatlan típusa, műszaki állapota, földrajzi elhelyezkedése, infrastrukturális ellátottsága, mivel ezen tényezők határozzák meg az értékesíthetőségét.
A hitelbiztosítéki érték az értékbecslő által kerül meghatározásra. A HBÉ kiszámításakor az értékbecslőnek az összes olyan kockázatot is figyelembe kell vennie, melyek az ingatlan jövőbeni értékét befolyásolhatják.
A hitelbiztosítéki érték a forgalmi értékhez képest az ingatlan földrajzi elhelyezkedése szerint a következőképpen kerül kialakításra az értékbecslő által:
Amennyiben az ingatlan megyei jogú városban vagy megyeszékhelyen helyezkedik el a levonás átlagban 10%-ot tesz ki. Kisebb város esetén 15-20% körül alakul ez az érték, míg egyéb településeken (az előző kategóriákon kívüliek esetén) 25-30% is lehet a levonás mértéke.
Mi alapján kerül kiszámításra a felvehető lakáshitel összege?
A maximálisan felvehető lakáshitel összege a legtöbb bank belső szabályzata szerint az ingatlan hitelbiztosítéki értéke alapján kerül kiszámításra, de vannak bankok, akik a forgalmi értéket veszik alapul. Ebben a kettősségben egy biztos támpont szerencsére mégis van. A 2015 elején életbe léptetett adósságfék rendelet kimondja, hogy az ingatlant a becsült forgalmi érték maximum 80%-áig lehet jelzálogjoggal terhelni. Ennél a bank belső szabályzata már csak szigorúbb lehet.
A jelzáloghitel típusa (lakáscélú vagy szabad felhasználású) is jelentős hatással van a maximálisan felvehető hitel összegére. A lakáscélú jelzáloghiteleknél akár a hitelbiztosítéki érték (HBÉ) akár a forgalmi érték alapján határozzák meg a maximálisan felvehető hitel mértékét, az általában magasabb, mint a szabad felhasználású jelzáloghitelek esetén. Ez abból adódik, hogy a szabad felhasználású hiteleket a bankok kockázatosabbnak tartják, mivel a hitelcélt nem ellenőrzik.
Az ingatlan érték kategóriáktól (hitelbiztosítéki vs, forgalmi) ugyan független, de az adható hitel nagyságát komolyan befolyásoló tényező a fent már említett 2015 januárjától bevezetésre került adósságfék rendelet másik fékező hatása. A jogszabály alapján a maximálisan felvehető kölcsön összege nemcsak a fedezetül felajánlott ingatlan értékétől függ, hanem az adós igazolt jövedelmétől is.
Ki fizeti ki az értékbecslés díját?
Az értékbecslésnek, ezen belül a hitelbiztosítéki érték (HBÉ) megállapításának díja van, ami lakóingatlan esetében kb. 30 ezer forintra rúg.
Partner bankjaink azonban számos esetben díjelengedési akciókkal élnek, ezért ez a díj nem kerül felszámításra.
Ha Ön kíváncsi, hogy éppen melyik partnerbank milyen akciókkal kedvez hitelfevételkor, akkor kérjük, adja meg elérhetőségét. A Jelzalog.com munkatársa hamarosan keresni fogja