Tartalomjegyzék
A koronavírus elterjedése az élet minden területén változást idézett elő. Ez a hitelezés esetében sincs másképp, itt is jelentős változásokat tapasztalhatunk, mind az új igénylések, mind a már meglévő hitelek esetében.
Cikkünkben a következő kérdésekre kerestük a választ. Az egyes témákra kattintva egyből az adott szövegrészhez juthat:
- Milyen lépéseket tett az MNB?
- Mi a helyzet a hitelpiacon?
- Milyen változásokat tapasztalhatunk a banki hitelezésben?
- Mi a helyzet az új lakáshitel igénylésekkel?
- Hol állnak most a lakáshitel kamatok?
- Mi lesz a jövőben?
- Lehet-e hitelt felvenni?
Milyen lépéseket tett az MNB?
A korlátozások bevezetésével szinte egyidejűleg lépett a Magyar Nemzeti Bank és bevezette a hitelmoratóriumot, valamint a személyi kölcsönök esetében az MNB alapkamat + 5%-os kamatplafont.
A hitelmoratórium keretében a 2020. március 18-a előtt kifolyósított hitelek, így a lakáshitel, CSOK hitel, jelzáloghitel, diákhitel, személyi kölcsön, hitelkártya, folyószámla hitel stb. esetében azoknak, akik részt vesznek a moratóriumban, az év végéig nem kell fizetni a törlesztőrészleteket. A hitelmoratórium azt jelenti, hogy a törlesztőrészleteket egy későbbi időpontban kell megfizetni, de azok elengedésre nem terülnek. Az is fontos, hogy a moratórium ideje alatt, a hitelmoratóriumban részt vevőknek a hiteltörlesztés nemfizetése miatt, nem kerülnek fel a negatív adósok listájára.
A személyi kölcsön esetében bevezetett jelenleg 5,9%-os kamatplafon esetében, pedig a likviditási nehézségekkel küzdő személyeknek próbál az MNB segítséget nyújtani. Fontos megjegyezni azonban, hogy a fenti kamatplafon jelenleg csak az idei év végéig érvényes. Bár az is egy lehetőség, hogy a most felvett személyi kölcsönt ha valaki a teljes futamidőre lefixálja, akkor ez a mostani kedvező kamatláb marad érvényben végig.
Mi a helyzet a hitelpiacon?
A kereskedelmi bankoknak az egyik legfontosabb és egyben a legnagyobb bevételi forrása a hitelezésből származik. Azonban mivel nem a saját eszközeiket, hanem a nála elhelyezett bankbetéteket helyezi ki hitelként, törvény írja elő számukra, hogy a hitelnyújtás előtt vizsgálja, hogy az igénylő képes lesz-e visszafizetni a hitelt.
A koronavírus miatt bekövetkezett válság itt hoz nagy változást. A hitelpiacon jelenleg az új igénylések száma drasztikusan visszaesett, ami várható is volt. A piacon a koronavírus kitörése előtt beadott hitelek futnak még ki. A jövőre vonatkozólag még kérdéses, hogy a szolgáltatási és egyéb szektorokban működő cégek hány alkalmazottól lesznek kénytelenek megválni. Valamint az is, hogy hányan fognak kevesebbet keresni, mint a járványt megelőző időszakban. Ezek a számok, valamint a vírus lefolyása fogják meghatározni, hogy a hitelezés mekkora mértékben és mennyi időre fog visszaesni.
Milyen változásokat tapasztalhatunk a banki hitelezésben?
A rendkívüli intézkedések bevezetését követő három hét alatt a bankok a következőket reagálták:
- A legveszélyeztetettebb szektorokban dolgozók (például: turizmus, vendéglátás, autóipar) részére a nyújtható hitelek összegét csökkentették vagy megszüntették.
- Az egyéni vállalkozók esetében is radikálisan csökkentették a hitelnyújtást
- Hasonló intézkedéseket tapasztalhatunk a külföldi jövedelemmel vagy határozott idejű munkaszerződéssel rendelkező hitelfelvevők esetében is, ahol szintén sok bank már nem fogadja el a hitelezéshez a fent említett munkaviszonyt vagy az ebből származó jövedelmet.
- Az elvárt minimum jövedelem tekintetében is szigorításokat tapasztalhatunk egyes pénzintézeteknél. Megemelték az elvárt minimum jövedelem szintjét is, így mára már sok hitelhez nem elegendő a minimálbér megléte.
- Az osztalékként felvett jövedelem tekintetében is szigorítottak a bankok, ezáltal ha valaki csak osztalék jövedelemmel rendelkezik, csak egy-két banknál kap hitelt.
Azonban fontos megjegyezni, hogy az egyes bankok között a szigorítások tekintetében jelentős eltérés van. Ma a sikeres hitelfelvétel egyik kulcsfontosságú tényezője, hogy megtalálja azt a bankot, aki a személyes paraméterei alapján hitelt nyújt Önnek. Szakértőink ebben tudnak Önnek segíteni, hiszen pontos információval rendelkeznek arról, hogy mely banknál milyen szigorítások kerültek bevezetésre és melyik bank milyen feltételekkel nyújt hitelt. Díjmentesen megtaláljuk Önnek azt a bankot, ahol megkapja a szükséges hitelt!
Mi a helyzet az új lakáshitel igénylésekkel?
Nem kell szakértőnek lenni ahhoz, hogy megmondjuk, milyen folyamatok zajlanak az ingatlanpiacon és ezen keresztül a lakáshitelezésben. A koronavírus okozta gazdasági visszaesés az ingatlanpiacon is érezteti hatását. A munkahelyek fennmaradásának bizonytalansága miatt a nagytöbbség elhalasztja ingatlanvásárlását. Ezért az ingatlanpiacon a kereslet jelentősen visszaesett. A visszaesés egyik „pozitív” következménye lehet az ingatlanárak csökkenése.
A nyújtható lakáshitelek esetében is tapasztalhatunk szigorítást egyes bankok részéről. Egy adott ingatlanra adható hitel nagysága maximum az ingatlan forgalmi értékének a 80%-ig adható az adósságfék szabályozás szerint. A bankok saját belső szabályzataik alapján dönthetik el, hogy mekkora értékig hitelezhetnek egy ingatlant. A mostani helyzetben előfordulhat, hogy csak 70%-ig engedik megterhelni az adott ingatlant, azaz ez a szigorítás egy 20 millió forintos vételárral rendelkező lakás esetében 2-3 millió forinttal kevesebb hitelt jelenet.
Hol állnak most a lakáshitel kamatok?
A gazdasági visszaesés hatására a kamatok is felfele mozdultak. Míg a BUBOR januárban még 0,16% volt, most 0,93%-on áll. Ez az emelkedés elsősorban a változó kamatozással rendelkező lakáshiteleket érinti. Itt várható a törlesztőrészlet emelkedése. A fix kamatozással rendelkező jelzáloghitelek esetében kedvezőbb a helyzet, mivel az MNB itt az intézkedésein keresztül valószínűleg alacsonyan tudja tartani a rögzített kamatokat.
Mi lesz a jövőben?
Erre a kérdésre igen nehéz válaszolni. Az tény, hogy Magyarországon a lakosság és a vállalkozások adósságállománya alacsonyabb, mint a környező országoké vagy az európai átlagé. Pontosan ezért utalt az MNB elnöke arra, hogy a hitelnyújtásnak nagy szerepe lesz a gazdasági visszaesésből való kilábalásban. Azaz a kormányzat és MNB is támogatni fogja a hitelnyújtást, amikor újraindul az élet a járvány után.
Lehet-e felvenni hitelt?
Természetesen igen. Csak nehezebb megtalálni a megfelelő bankot, több utánajárást, több energiát igényel, ha egyedül vág neki. Azzal is számolni kell, hogy a bankban dolgozó alkalmazottak nagyobb része otthonról látja el a feladatait, ezáltal a hitelezési folyamat ideje kitolódhat, ami egy ingatlanvásárlás esetében akár 60 nappal is meghosszabíthatja a hitelfelvételt.
A jelzalog.com biztosítja Önt, hogy díjmentesen és mindeféle kötelezettség mentesen, akár online (skype tárgyalás, video chat) vagy telefonon is segíti ügyfeleit. Ezáltal közösen megtaláljuk az Önök számára legideálisabb bankot, aki biztosan finanszírozza az elképzeléseit, mindezt az elérhető legkedvezőbb akár egyedi kamatajánlattal.