Tartalomjegyzék
A BUBOR egy kamatmutató
A BUBOR a Budapest Interbank Offered Rate elnevezés mozaikszava. Az angol kifejezés magyar megfelelője: Budapest Bankközi Forint Hitelkamatláb.
A BUBOR tehát nem más, mint a kereskedelmi bankok egymásnak nyújtott éven belüli hitelei esetében alkalmazott kamatlábak átlaga.
Hogyan határozzák meg az értékét?
A BUBOR értékét naponta határozza meg az MNB. A pénzintézetek az adott munkanapon különböző futamidőre (napi, heti, havi, maximum 1 éves) forintban egymás részére rövidtávú fedezetlen hiteleket nyújtanak. Ezeket a hiteleket azonban díj ellenében nyújtják egymásnak és ezt a díjat kamatlábak alkalmazásával határozzák meg. Ezeket a kamatlábakat az MNB minden nap összegyűjti a bankoktól a legmagasabb és a legalacsonyabb értéket nem veszi figyelembe és az így fennmaradt kamatlábakat átlagolja. Ez az átlag adja a BUBOR adott napi értékét.
Milyen futamidőre jegyzik ezt a referencia kamatot?
A jegyzése: O/N (overnihgt) vagy napi, 1 hetes, 2 hetes, 1 havi, 2havi, 3 havi, 6 havi, 9 havi és egy éves. Tehát ez a rövid távú banki hiteleknél, például éven belüli kamatperiódussal rendelkező lakáshitel esetében alkalmazható báziskamatként.
Mire használják ezt a kamatlábat?
A BUBOR, mivel az egyetlen hivatalos bankközi forint kamatláb, ezért referenciaszintként szolgál a változó kamatozású betétek és a rövid lejáratú hitelek kamatainak meghatározásakor is. Például a változó kamatozású lakáshitel esetében általában az 1 éves BUBOR kamatláb az alap (báziskamat), amire a pénzintézetek még felszámolják a saját hasznukat (kamatmarzs, kamatfelár) és ez alapján határozzák meg az igénylő által fizetendő kamatot. Tehát a BUBOR a beszerzési ár, a kamatfelár pedig a haszon. A hasznot általában a következő formában adják meg: +150 bázispont, ami +1,5%-ot jelent.
De használják még határidős ügyletek (futures, forward) árazásához is.
Mikortól jegyzik a BUBOR-t?
1996. augusztus elsején az 1 és 3 hónapost jegyezték először, majd 1997. májusban kibővítették a 6 hónapos BUBOR értékével a közzétett adatokat. 2016. november 1-től a Magyar Nemzeti Bank jegyzi és kezeli ezt a referenciakamatot.
Hol érhető el az aktuális értéke?
Az MNB (Magyar Nemzeti Bank) minden nap 11 órakor publikálja a honlapján.
Mi van az éven túli ügyletek referencia kamatával?
Mivel a BUBOR az éven belüli ügyletek referencia kamata, így az éven túli ügyletekhez nem logikus és szakmailag nem megalapozott használni. Erre van a BIRS mutató.
Segíthetünk?
Amennyiben szeretne tisztán látni a referencia kamatokkal kapcsolatban adja meg adatait, hogy kollégáink segíthessenek Önnek!