Tartalomjegyzék
- 1 Oldalunkon összefoglaljuk a legfontosabb kérdéseket a hitel moratóriummal kapcsolatban!
- 1.1 Mit jelent a hitel moratórium?
- 1.2 Mi szabályozza a törlesztési moratórium?
- 1.3 Meddig fog tartani a törelsztések felfüggesztése?
- 1.4 Friss hír!
- 1.5 Miért vezették be a törlesztési moratóriumot?
- 1.6 Milyen típusú hitelekre vonatkozik?
- 1.7 Mit kell tennie annak, aki részt szeretne venni a moratóriumban?
- 1.8 Mit kell tennie annak, aki mégis szeretné fizetni hiteleit?
- 1.9 Mi lesz a ki nem fizetett törlesztéssel?
- 1.10 Mennyivel hosszabbodik meg a futamidő?
- 1.11 Változhat-e a hitel kamata a moratórium alatt?
- 1.12 Lehet-e elő- vagy végtörleszteni a résztvevőknek?
- 1.13 Ki lehet-e lépni a moratóriumból?
- 1.14 Kaphatnak-e negatív adósbesorolást a résztvevők?
- 1.15 Hogyan lehet újabb hitel felvenni, ha a meglévő hitele moratórium alatt van?
- 1.16 Segíthetünk?
Oldalunkon összefoglaljuk a legfontosabb kérdéseket a hitel moratóriummal kapcsolatban!
Mit jelent a hitel moratórium?
A hitel moratórium egyfajta fizetési halasztás, vagy fizetési haladék, a koronavírus miatt kialakult nehézségek enyhítésére . A hitel moratórium vagy törlesztési moratórium ideje alatt a meglévő hitelek után nem kell megfizetni a tőke-, kamat-és díjterheket. Ez a 2020.03.18 napig folyósított hitelekre vonatkozik automatikusan.
Mi szabályozza a törlesztési moratórium?
A 47/2020 sz. kormányrendelet, ami 2020.03.19-én lépett hatályba. A rendelet alapján azon hitelek után nem kell a törlesztést fizetni, amelyeket 2020.03.18-ig kifolyósítottak.
Meddig fog tartani a törelsztések felfüggesztése?
A rendelet alapján a fizetési moratórium 2020.március.19-től 2020. december 31-ig tart, azonban a kormány ezt az időtartamot meghosszabbíthatja.
Friss hír!
2020.09.19-én a kormány bejelentette, hogy 2020.12.31-i határidőt meghosszabbítja további hat hónappal.
A lakosság esetében a lenti feltételeknek megfelelő ügyfelek hitelei esetében él a moratórium:
- gyerekes családok,
- közfoglalkoztatásban résztvevők
- nyugdíjasok
- munkanélküliek.
A vállalkozások, cégek esetében csak a lenti feltétel teljesülése esetén kérhető a moratórium:
A vállalkozás esetén 2020. év végétől a törlesztés felfüggesztése nem lesz automatikus. Nekik kell kezedményezniük bankjukban és kérni a további szüneteltetést. A moratórium fenntartásának feltétele van:
Csak azok a KKV-k kérhetik a moratórium meghosszabbítását, akiknek az árbevételük 25%-nál nagyobb mértékben csökkent.
A hitelmoratórium 2021 évi meghosszabbításáról részletesen következő cikkünkben olvashat.
Miért vezették be a törlesztési moratóriumot?
A kormány a koronavírus járvány miatt bekövetkezett gazdasági visszaesés és a kijárási korlátozások miatt bekövetkezett nehézségeket szerette volna csökkenteni. A hitel moratórium bevezetésével a családok fizetőképességét védik hiszen a törlesztőrészlet a háztartásoknál marad, úgy hogy közben nem keletkezik elmaradásuk, ami segít átvészelni ezt az időszakot.
Milyen típusú hitelekre vonatkozik?
Minden kölcsön- és lízingszerződésre érvényes, tehát a következő hitelekre:
- lakáshitel,
- szabad felhasználású jelzáloghitel
- államilag kamattámogatott hitel (CSOK hitel)
- babaváró támogatás
- személyi kölcsön
- autóhitel
- áruhitel
- hitelkeretek
- vállalati hitelek és hitelkeretek
Hitelkeretek esetében:
A hitelkeretek esetében, mint a folyószámlahitel, hitelkártya, vállalati hitelkeret, ahol nincs sem futamidő, sem hagyományos értelembe vett törlesztőrészlet a moratóriumot ezen hitelekre elég nehéz értelmezni, de további részletszabályok megjelenése, ezen hitelek esetében is megoldást kínálhat.
Megjelen a legfrissebb MNB ajánlás a hitelkeretekkel kapcsolatban, amiről ebben a cikkünkben olvashat bővebben!
Csúszásban lévő hitelek:
A csúszásban lévő hitelek (1-2 hónapos törlesztés elmaradás) esetében az eredeti kölcsönszerződés még nem került felmondásra, így a fizetési moratórium ezekre a hitelekre is érvényes. Az kérdéses, hogy a korábbi elmaradásra is érvényes lesz a moratórium vagy ezeket a törlesztéseket a hitelintézetek kérni fogják.
Nemzeti Eszközkezelő Programban részt vevő adósok:
A Nemzeti Eszközkezelő Programban részt vevő adósok esetében is érvényes a moratórium, csakúgy mint a magáncsődöt kérő adósoknál.
Korábban már felmondásra került hitelek:
A korábban már felmondásra került és a követeléskezelőknek átadott hitelek esetében az eredeti kölcsönszerződés megszűnt. A korábban felvett kölcsöntartozást a pénzintézet itt már vagy egy összegben vagy külön megállapodás alapján követeli a hitelfelvevőn. Ezért az ilyen hitelekre a jelenlegi moratórium nem terjed ki.
Mit kell tennie annak, aki részt szeretne venni a moratóriumban?
A kormányrendelet alapján minden érintett hitel esetében automatikusan életbe lép a szüneteltetés. Azaz a hitelintézetek nem vonják le az érvényes törlesztőrészletet a számlákról. Arra azonban érdemes figyelni, ha valaki állandó átutalási megbízással fizeti a hitelét, akkor annak leállításáról gondoskodnia kell.
Mit kell tennie annak, aki mégis szeretné fizetni hiteleit?
Ha valaki továbbra is szeretné fizetni a hitelét, akkor jeleznie kell a pénzintézet felé ezt a szándékát. Egy korábbi cikkünkben összefoglaltuk, hogy a nagyobb bankoknál milyen formában lehet szándéknyilatkozatot tenni.
A későbbiek folyamán bárki dönthet úgy, hogy mégis szeretne részt venni a moratóriumban. Ebben az esetben a hitelező banknál kell újra jeleznie, hogy mégis szeretne a moratórium lehetőségével élni.
Mi lesz a ki nem fizetett törlesztéssel?
A moratórium nem jelent sem tartozás elengedést, sem kamatmentességet. Azaz a most meg nem fizetett törlesztőrészleteket (kamatot és tőkét) később meg kell majd fizetni. A visszafizetés nem egyösszegben, és nem a majdani törlesztőrészletekhez hozzáadva fog megtörténni, hanem változatlan törlesztőrészlet mellett a futamidő meghosszabbításával történik majd.
Mennyivel hosszabbodik meg a futamidő?
Azt, hogy egy adott hitel futamideje mennyivel lesz hosszabb, a moratórium feloldását követően attól függ, hogy mekkora a még fennálló tőketartozás, mennyi a hátralévő futamidő és az érvényes kamat. A futamidő hosszabbítására kihathat a hitel moratórium esetleges meghosszabítása is. A témáról részletesebben korábbi cikkünkben olvashat!
Változhat-e a hitel kamata a moratórium alatt?
Igen, ha valaki változó kamatozású hitellel rendelkezik. A fix kamatozású hitelek kamata csak a kamatperiódus lejártát követően változhat. Azaz a moratórium nem befolyásolja a hitel eredeti kamatperiódusát.
Lehet-e elő- vagy végtörleszteni a résztvevőknek?
Igen. A hitelszerződések biztosítják, hogy az adósnak lehetősége legyen a futamidő vége előtt az egész tartozását vagy annak egy részét előtörleszteni. Azonban számolni kell azzal, hogy mind az elő- mind a végtörlesztésnek díja van, de ez független a hitel moratóriumtól.
Ki lehet-e lépni a moratóriumból?
Igen. Ha valaki úgy érzi, hogy stabil anyagi háttérrel rendelkezik és jövedelme megengedi, hogy 2020 vége előtt újra megkezdje a törlesztést, akkor erre lehetősége van.
Kaphatnak-e negatív adósbesorolást a résztvevők?
Nem. Azok, akik a moratóriumban részt vesznek és ezen időszak alatt nem fizetik meg a törlesztéseket nem kerülhetnek negatív adós státuszba, KHR lista. Az új hitelek felvételénél azonban egy adott bank megkövetelheti, hogy csak annak ad új hitelt, aki nem élt a meglévő hiteleivel kapcsolatban a hitel moratórium lehetőségével.
Hogyan lehet újabb hitel felvenni, ha a meglévő hitele moratórium alatt van?
A jogszabály ezzel kapcsolatban kiköti, hogy aki él a moratóriummal, azaz nem fizeti meglévő hitelét, ennek semmilyen negatív következménye nem lesz. Tehát a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) é nem rögzít majd negatív információt a hitel moratórium miatt.
Azonban az új hitelfelvételeknél a bankok megkövetelhetik az elbírálás során azt, hogy az új hitel igénylésekor igazolja az ügyfél, hogy meglévő hiteleinél nem élt a moratóriummal. Mivel a hitelbírálat a banknak saját hatásköre, így a saját döntése, ha csak azoknak ad újabb hitelt, akik tovább törlesztették meglévő hiteleiket a moratórium ellenére.
A jelzalog.com biztosítja Önt, hogy díjmentesen és mindeféle kötelezettség mentesen, akár online (skype tárgyalás, video chat) vagy telefonon is segíti ügyfeleit. Ezáltal közösen megtaláljuk az Önök számára legideálisabb bankot, aki biztosan finanszírozza az elképzeléseit, mindezt az elérhető legkedvezőbb akár egyedi kamatajánlattal.
Amennyiben hitelt szeretne felvenni, de meglévő hiteleinél élt a moratórium lehetőségével adja meg adatait, hogy kollégáink megkeressék Önnek azt a bankot, akit nem zavar hogy meglévő hiteleit nem törleszti.