Tartalomjegyzék
- 1 Milyen jövedelm típusok fogadhatók el?
- 2 Mekkora a legkisebb elfogadható TB-jogviszony?
- 3 Mennyire veszik szigorúan a korhatárt?
- 4 Feltétlenül szüksegés-e magyarországi lakcím?
- 5 Csak házaspárok igényelhetik?
- 6 Mi történik válás esetén?
- 7 Mit lehet tenni ha nem elég a Babaváró összege?
- 8 Mi történik, ha 5 éven belül nem érkezik meg a gyerek?
- 9 Kérjen visszahívást!
A 2019 július elsejével bevezetésre került Babaváró támogatás feltételei nagyon kedvezőek. Számos családnak nyújthat jelentős pénzügyi segítséget ez a támogatási forma. Azonban a Babaváró hitel felvételének sok feltétele van, nézzük a legfontosabb kérdéseket!
A Babaváró támogatás egyedülálló termék a piacon, mivel aki sikeresen megigényli, annak a felvett hitel után az első 5 évben nem kell kamatot fizetnie. Amennyiben a felvételt követő 5 éven belül gyermek születik a családban, akkor a hitel a futamidő teljes ideje alatt kamatmentessé válik. A második gyermek megszületését követően a tartozás 30 százaléka, míg a harmadik gyermek születése után a teljes fennmaradt tartozás elengedésre kerül. További kedvezményt jelent az igénylők számára, hogy a hitel törlesztése szüneteltethető, a várandóság 12 hete után 3 évig. A Babaváró támogatás további nagy előnye, hogy szabad felhasználású hitel, így az igénylők arra fordíthatják, amire csak szeretnék, akár hitelkiváltásra, akár lakásvásárlásra is.
Jelenleg nincs kedvezőbb kondíciójú hitelforma a piacon. Azonban az igénylőknek meg kell felelniük a jogszabályi előírásoknak:
- a feleség életkorának 18 és 41 év között kell lennie,
- mindkét házasfélnek rendelkeznie kell magyarországi lakcímmel,
- a házaspár legalább egyikének 3 éves folyamatosan TB- jogviszonnyal kell rendelkeznie,
- egyik fél sem lehet büntetett előéletű,
- valamint nem lehet a NAV-nál nyilvántartott tartozásuk,
- a KHR listán negatív adósként való szereplés is kizáró ok.
Milyen jövedelm típusok fogadhatók el?
A Babaváró hitel a JTM (jövedelemterheltségi mutató) szabályozása alá tartozik. Egy korábbi cikkünkben megtalálható a JTM számítási módja.
A szabályozás szerint a mindenkori törlesztőrészlet minimum kétszeresének megfelelő leigazolt jövedelemmel kell rendelkeznie az igénylőnek. Fontos tudni azonban, hogy míg más hitelek esetében (személyi kölcsön) van lehetőség adóstárs bevonására is, akinek a jövedelmét figyelembe lehet venni, a Babaváró támogatásnál csak az igénylő házaspár jövedelmével lehet számolni, adóstárs nem vonható be. Azonban pozitívum, hogy a jövedelmek tekintetében a bankok nagyon sokfajta jövedelmet elfogadnak a Babaváró hitel esetében:
- magyar munkaviszonyból származó jövedelem,
- vállalkozói jövedelem (KATA, egyéni vállalkozó, stb.)
- külföldi jövedelem,
- készpénzes jövedelem,
- öregségi nyugdíj.
Ha munkaviszony mellett más jövedelemmel is rendelkezik az igénylő házaspár, akkor lehetőség van arra, hogy az egyéb jogviszonyból származó jövedelmeket is figyelembe vegyék az igénylés esetén, aminek segítségével a Babaváró támogatás is elérhetővé válhat.
Azonban a számítás során figyelembe kell venni, hogy a házaspár leigazolt, meglévő jövedelmét csökkentik a korábban felvett hitelek (folyószámlahitel, hitelkártya, lakáshitel) törlesztő részletei. A hitelkártyák után még akkor is számolnak a hitelintézetek törlesztő részletet, ha az nincs kihasználva. Az igénylés előtt érdemes a korábban felvett hiteleket, meglévő folyószámla hiteleket összeszámolni, mert ezek együttes összegével ki lehet szaladni a jogszabály által engedélyezett százalékból.
Mekkora a legkisebb elfogadható TB-jogviszony?
A Babaváró hitel esetében minimum elvárás, hogy az igénylő házaspár legalább egyik tagjának meglegyen a 3 éves TB-jogviszonya. A jogviszonynak folyamatosnak kell lennie, 30 napnál hosszabb megszakítás nem lehet benne.
Az igénylést nem akadályozza, ha az igénylő a három év alatt munkahelyet váltott, ha a két munkahely között 30 napnál hosszabb időtartam nem telt el. Amennyiben az igénylő felsőoktatási intézményben tanult, és annak elvégzése után hat hónapon belül munkába állt a TB jogviszonya akkor is folyamatosnak számít.
Mennyire veszik szigorúan a korhatárt?
A Babaváró támogatás legfontosabb célja a gyermekvállalás ösztönzése. Ezért a jogszabályban meghatározott 41 évnél nem lehet idősebb a házaspár női tagja. A férjre nincs előírás, de itt figyelembe kell venni, hogy a hitelintézetek saját belső szabályzataikban előírhatják, hogy a hitel lejáratakor az igénylők általában nem lehetnek idősebbek 75 évesnél. Érdemes hitelközvetítő szakemberek segítségét kérni, akik ismerik ezeket a belső szabályokat és segíteni tudnak a megfelelő bank kiválasztásában.
Feltétlenül szüksegés-e magyarországi lakcím?
Igen, a Babaváró hitel esetében elvárás, hogy az igénylők rendelkezzenek magyarországi lakcímmel. Mi történik, ha az igénylést követően külföldre költözik a család? A támogatás csak akkor jár, ha magyarországi lakcímmel rendelkeznek az igénylők. Amennyiben a magyar lakcímük megszűnik, a megszűnés napjától a kamattámogatás is megszűnik. Ha a magyarországi lakcím megmarad, akkor a támogatás továbbra is jár a családnak.
Csak házaspárok igényelhetik?
Igen, a Babaváró hitelt élettársak nem, csak házasok vehetik igénybe, ez jogszabályi előírás. További fontos információ, hogy ha a házaspárnak valamelyik felének van korábbi kapcsolatból származó gyermeke és azt együtt nevelik, akkor valamelyiküknek az adott házasság az első házassága kell, hogy legyen, csak akkor lesznek jogosultak az igénylésre.
Mi történik válás esetén?
A Babaváró támogatást csak házaspárok igényelhetik, és a kamatkedvezmény is csak házaspároknak jár. Ha a házaspár a futamidő alatt elválik, akkor a kamattámogatás megszűnik. Azonban ha az elvált pár valamelyik tagja 5 éven belül ismét házasságot köt, akkor újra jogosulttá válik a kamattámogatásra, a hitelfelfüggesztésre, sőt a gyermekvállalási támogatást is megkaphatja.
Mit lehet tenni ha nem elég a Babaváró összege?
A Babaváró hitel maximálisan igényelhető összege 10 millió forint. Ha ennél nagyobb összeg szükséges a család céljainak megvalósításához, akkor érdemes a Babaváró támogatást egyéb állami támogatások igénybe vételével vagy akár lakáshitel konstrukciókkal kombinálni. Egy korábbi cikkünkben már írtunk a Babaváró hitel és egyéb támogatások kombinálásáról.
Mi történik, ha 5 éven belül nem érkezik meg a gyerek?
Mivel a Babaváró támogatás is egy hitel, így van bizonyos fokú kockázata. Az egyik kockázat a kamatmentesség, mivel csak akkor kamatmentes ez a kölcsön, ha öt éven belül születik egy gyermek. Amennyiben a gyermek már útban van az igényléskor, akkor ez a kockázat semmissé válik. Ha azonban nem sikerül a gyermekvállalás, akkor a kapott kamattámogatást vissza kell fizetni. Mekkora összeget jelent ez a mostani kamatszintek mellett? Ha a teljes összeg 10 millió forint felvételre kerül, akkor öt év múlva nagyjából 2 millió forintot kell visszafizetni és a Babaváró támogatás piaci kamatozású hitellé válik, azaz jelenlegi kamatszintek mellett 7,73%-os kamattal futna tovább a hitel, azaz a törlesztőrészlet körülbelül 70.000 forint körüli összegre növekedne.
A mindenkori fizetendő törlesztőrészlet azonban az aktuális kamatoktól függ, amik az előrejelzések alapján csökkeni fognak a közeljövőben. Azonban hitelközvetítő szakembereink segítségével erre is fel lehet készülni és a Babaváró támogatás igénybe vételével megtakarított összeget olyan konstrukciókba lehet elhelyezni, amelyek a későbbiek folyamán fedezetet nyújthatnak a kamattámogatás visszafizetésére.
Ha szeretné igényelni a Babaváró támogatást, vagy érdeklik a kibővített CSOK lehetőségei, kérjük töltse ki űrlapunkat hitelközvetítő szakembereink keresni fogják!