Tartalomjegyzék
Az MNB kamatot emelt áprilisban részben a gyengélkedő forint miatt. A kamatemelés hatása a változó kamatozású lakáshitelek esetében hamarosan érezhető lesz, hiszen a kamatfordulót követően a bankok átárazzák a hiteleket az éppen aktuális kamatoknak megfelelően.
Mi az összefüggés az MNB kamatemelés és a lakáshitelek kamatemelkedése között és van-e lehetőség a védekezésre?
Miért emelkednek a lakáshitel kamatok, ha az MNB kamatot emel?
Az MNB elsősorban a gazdasági mutatók, valamint a forint árfolyamának változása függvényében emeli vagy csökkenti az alapkamatot. Azonban az alapkamat hatással van a lakáshitelek kamataira is. Ugyanis a lakáshitel kamata két tényezőből tevődik össze: alap- vagy referencia kamat + banki kamatfelár.
A változó kamatozású lakáshitelek esetében, azaz azon hiteleknél, ahol a kamatperiódus rövidebb, mint 1 év az alapkamat a BUBOR. A fix kamattal rendelkező hiteleknél, a kamatperiódus hosszabb, mint egy év a referencia kamat a BIRS.
Az MNB az új egyhetes betét bevezetésével közvetve hatást gyakorolt a BUBOR értékére.
Mivel a BUBOR megemelkedett, a bankok a lakáshitelek kamatperiódus lejártával újraárazzák a változó kamatozású hiteleket a referencia kamat emelkedése miatt.
Mekkora törlesztőrészletváltozás várható a lakáshiteleknél?
Mivel a BUBOR emelkedett és a BIRS nem változott, ezért a változó kamatozással rendelkező lakáshitelek érintettek a kamatemelkedésben.
Nézzünk egy egyszerű példát, hogy ez körülbelül mekkora változást eredményez a törlesztőrészletben. Ha veszünk egy 8 millió forintos változó kamatozású (3 havi BUBOR-hoz kötött) 15 éves hátralévő futamidejű lakáshitelt, amelynek a kamatfordulója most májusban van (a banki kamatfelár pedig fix), akkor a törlesztőrészlet emelkedésére 3.500 forintot számolhatunk.
Ha nem számolunk további kamatemelkedéssel egészen a hitel lejáratáig, akkor ez a változás a teljes futamidő alatt több mint 600.000 forint többletkiadást eredményez.
Hogyan kerülhető el a törlesztőrészlet emelkedése?
A törlesztőrészetek emelkedése elkerülhető, ha a változó kamatozású hitelt lecserélik fix kamatozású lakáshitellé, ez a hitelkiváltás. A fix kamatozású hitelek védelmet nyújthatnak a növekvő kamatok ellen, hiszen kamatperiódusuk, mely alatt a hitel kamata és törlesztése nem változhat jóval hosszabb, lehet 1 év 5 év 10 év, de akár végig fix kamatozású a lakáshitel.
Ha szeretné tudni, hogy válthatja ki változó kamatozású hitelét a legkedvezőbben, adja meg adatait a lenti űrlapon. Szakembereink segíteneke Önnek megtalálni a legkedvezőbb megoldást.
Segíthetünk?
Adja meg adatait, és azonnal küldjük Önnek az ingyenes videónkat, ami mindent bemutat neked.