Tartalomjegyzék
Az ügyfelek egyre nagyobb összegű lakáshitelt igényelnek növekvő futamidő mellett. Mi történik a piacon és mi lehet ennek az oka?
Mit mutatnak a statisztikák?
A legfrissebb statisztikai felmérések alapján, amely az idei év első felének az adatait vizsgálta meg a lakáshitel állomány összege 11%-kal haladta meg az egy évvel korábban mért szintet. A részletes adatok megmutatják, hogy bár az összeg 11%-ot, az új szerződések száma csak 1,1%-ot emelkedett. Ebből következtethetünk arra, hogy az igényelt kölcsönök összege növekedett meg jelentősen.
Mi állhat a háttérben?
Egyértelműen a lakáspiaci árak emelkedése áll a háttérben. Ugrásszerűen növekedtek az árak mind a kistelepüléseken, mind a nagyobb városokban, köszönhetően az állami támogatásoknak, mint a falusi CSOK bevezetésének vagy a CSOK támogatás kiterjesztésének.
Miért növekszik a futamidő a lakáshiteleknél?
A növekvő ingatlanárak mellett növekvő hitelfelvétellel tudják megvásárolni az ügyfelek a kiszemelt ingatlant, ami a futamidő növekedéséhez vezet. Miért?
Mert a vásárlók az ingatlan árat nem minden esetben tudják befolyásolni (maximum alkuval). A rendelkezésre álló Önerő a legtöbb esetben korlátozott, így a felvett hitelösszeg nagyságával tudnak igazodni a megnövekedett ingatlanárakhoz.
Azonban az adósságfék rendelet miatt a család jövedelme csak egy bizonyos százalékig terhelhető meg törlesztőrészlettel. Minél magasabb a hitelösszeg annál magasabb a törlesztő részlet.
Ha a törlesztőrészlet nagysága miatt korlátba ütközik a hitelfelvétel, az egyik legkönnyebb megoldás a kölcsön futamidejének meghosszabbítása.
Ez a futamidő hosszabbítás követhető nyomon a statisztikai adatokban is. Az elmúlt öt évben az átlagos futamidő több mint két évvel lett hosszabb jelenleg 15,8 év.
Csak a futamidő növelése lehet a megoldás?
Természetesen nem. A kedvezményes kamatozású lakáshitelek, az állami támogatások igénybe vétele mind csökkentheti a törlesztőrészletet, ha érdekli hogyan töltse ki űrlapunkat hitelközvetítő kollégáink keresni fogják!