Tartalomjegyzék
Sok féle családtámogatás fut ma egyszerre Magyarországon. Fontos viszont, hogy tisztában legyünk azzal, melyikre lehetünk jogosultak, illetve azt is leírjuk, melyik családtámogatás fut ki 2022-ben, mi az amire még idén le kell csapnunk! Amennyiben nincs kedved olvasni, kérd a segítségünket!
Mi az a családtámogatás?
A családtámogatás egy gyűjtőfogalom. Ide tartozik a családi pótlék, az anyasági támogatás, a gyermekgondozási segély, a családi adó- és járulékkedvezmény, az életkezdési támogatás/babakötvény, a gyermeknevelési támogatás a fogyatékossági támogatás, a GYÁP, az SZJA visszatérítés, a és a nagycsaládosok gépkocsi szerzési támogatása is.
De ugyanebben a csoportba soroljuk az otthonteremtési támogatásokat is. Tehát családtámogatásnak számít a CSOK, a Falusi CSOK, a ZÖLD Hitel, a Lakásfelújítási támogatás, a Lakásfelújítási kölcsön.
Figyeljünk arra, hogy a Babaváró hitel és a Lakásfelújítási kölcsön is kifut 2022. 12. 31-ével!
Mivel sok támogatás van és esetleg nehéz kiigazodni rajtuk, két dolgot tehetsz: ha lakhatási, otthonteremtési támogatást szeretnél, keress minket!
Kitől kapom a családtámogatást?
A családtámogatásnak több formája van. Korábban a családtámogatások egy részét az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság nyújtottak, ami 2017. november 1-től beolvadt a Magyar Államkincstárba. A fogyatékossági támogatással, családi pótlékkal, gyermekgondozási támogatással, anyasági támogatással valamint nemzetközi családi ellátással kapcsolatos hatáskörébe utalt feladatok tekintetében a továbbiakban a Magyar Államkincstár jár el. Ezen ellátások folyósítása a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságától történik, azonban az ellátásokkal összefüggő változásokat, módosításokat továbbra is a családtámogatási feladatkörrel megbízott járási hivatalok intézik.
Milyen családtámogatások vannak ma Magyarországon?
Egy átlagos 3 gyerekes család ma megközelítőleg harminc családtámogatási formára lehet jogosult. Ezek között persze vannak átfedések (pl. Falusi CSOK és hagyományos CSOK), illetve vannak olyanok, amelyek alanyi jogon járnak (pl. CSED, GYED stb.)
Van olyan családtámogatás, amit akkor vehetünk igénybe, vagy akkor éri meg igazán, ha nagycsaládosok vagyunk (vagyis három vagy annál több gyerekünk van, vagy három vagy több gyereket tervezünk). Ilyenek a CSOK-támogatások és nagycsaládosok gépkocsi támogatása. Viszont a lakásfelújítási támogatást már akár egy gyerek nevelése mellett is igénybe vehetjük.
Az otthontteremtési támogatásokról külön cikket írtunk, és ha gyerekvállalás előtt álltok, érdemes elolvasni a GYES-ről, CSED-ről, GYED-ről és a Babakötvényről írt cikkeinket.
Sőt van még jó pár támogatás, ami az otthonteremtésre vonatkozik:
- jelzáloghitel elengedés (2. gyerekre 1 M Ft, 3. gyerekre 4 M Ft)
- 5%-os ÁFA új lakásoknál
- 5%-os ÁFA visszaigénylése, azaz 0% ÁFA CSOK igényléssel
- 27% ÁFA visszaigénylése építkezésnél újra országosan
- CSOK-os ingatlan illetékmentessége
- Otthonfelújítási Támogatás, támogatott 3%-os felújítási hitel
- Zöld Otthon Program, 2,5 %-os lakáshitel, Zöld lakáshitel
Milyen családtámogatásra lehetek jogosult?
A felsorolásból is láthatjuk, hogy elképesztő mennyiségű családtámogatási lehetőség áll rendelkezésünkre ma Magyarországon! Viszont elég nehéz eligazodni abban, hogy mikor melyiket vehetjük fel!
Így használjuk a családtámogatás kalkulátort lépésről lépésre!
2021. decemberében Novák Katalin, családokért felelős miniszter bejelentette, hogy egy webes kalkulátort hoznak léter. Ennek az a célja, hogy el tudjunk igazodni a családtámogatások dzsungelében.
A webes felületen – folytatta – néhány, az alapvető életkörülményekre vonatkozó adatot kell megadni. Például, hogy házasságban élnek-e, van-e gyermekük, ha van, akkor mennyi idős, illetve ha több van, ők mennyi idősek. A kalkulátor pedig, ezek alapján megadja a segítséget a családtámogatások igényléséhez. Hozzáfűzte: abban bízik, hogy a családtámogatási kalkulátornak köszönhetően érthetőbbé válik a családtámogatások összetett magyarországi rendszere.
„A támogatásokat igénybe is tudják venni és ennek köszönhetően még jobb körülmények között tudják nevelni gyermekeiket, vagy várni a megszülető kisbabát” – fogalmazott Novák Katalin.
A kalkulátort itt találjuk meg. Fontos előre leszögezni, hogy a kalkulátor csak megközelítőleg tudja megadni, hogy milyen családtámogatásra vagyunk jogosultak. Vagyis minden esetben nézzünk utána, hogy milyen egyéb követelményeknek kell megfelelnünk.
1. lépés:
látogassunk el a kalkulátor oldalára: https://uj.csalad.hu/kalkulator/ Itt kiválaszthatjuk, hogy konkrét támogatásra vagyunk kíváncsiak, vagy szeretnénk megtudni, hogy a családunk milyen családtámogatásra lehet jogosult. Nyomjunk a kezdésre és néhány adattal, kattintással megkaphatjuk, hogy milyen támogatás vehetünk fel a jövőben!
2. lépésként adjuk meg, hogy mi a családi állapotunkat:
3-4. lépés:
Ha házasok vagyunk, a következő lépésben meg kell adni a nemünket, majd a saját és házastársunk születési dátumát. A dátum megadásánál figyeljünk arra, hogy írásjelek nélkül, folyamatosan írjuk be az adatokat: pl. 19910415.
5. lépés:
Ezután meg kell adnunk, hogy hány gyerekünk van, illetve hány gyereket tervezünk a jövőben. Ennél a lépésnél figyeljünk arra, hogy 12 hetes magzat már beleszámít a gyerekek számába.
Ha ezzel is megvagyunk, lépjünk tovább, itt arról kell nyilatkoznunk, hogy a jövőben tervezünk-e további gyerekeket. Majd be kell írnunk, hogy mióta dolgozunk folyamatosan, esetleg CSED-en, GYED-en, GYES-en vagyunk. Ez azért fontos kérdés, hogy fennáll-e a TB-jogviszonyunk.
Ezt követően még meg kell adnunk, hogy rendelkezünk-e saját lakással, házzal, a továbbiakban szeretnénk-e új vagy használt lakást, házat vásárolni, esetleg bővíteni, felújítani a már meglévőt.
A következő klikkre látni fogjuk, hogy milyen támogatások állnak rendelkezésünkre.
Ha veszünk egy házaspárt, ahol a feleség 35 éves, a férj 40, van három gyerekük és bővíteni szeretnék a házat, vagy új lakást vásárolnának, akkor a kalkulátor szerint 29 (!) családtámogatás közül választhatnak!
Ha csak kicsit belekotrunk ebbe a kincsesládába, ilyen támogatásokhoz juthatunk hozzá:
Otthonofelújítási vagy lakásfelújítási támogatás
Az otthonfelújítási vagy lakásfelújítási támogatás a költségek felére, anyagköltségre és munkadíjra fele-fele arányban, utólagosan igényelhető, legfeljebb 3 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatás formájában. Ha többet akarsz megtudni erről a támogatásról, biztosra akarsz menni, rendeld meg tőlünk a Felújítási Támogatás A-tól Z-ig csomagot, ami segít megválaszolni a felújítási támogatás kérdéseit és biztonságot ad neked az utólagos elbírálás és az utófinanszírozás veszélyeivel szemben!
Otthonofelújítási vagy lakásfelújítási kölcsön
Az otthonfelújítási támogatást igénybe vevő családok részére a felújítási költségek előfinanszírozása céljából nyújtott, legfeljebb 6 millió forintos állami kamattámogatású lakásfelújítási hitel.
CSOK új lakásra
Új otthon vásárlására, építésére felhasználható, vissza nem térítendő állami támogatás gyermeket nevelő vagy vállaló családok részére. A megadott válaszok alapján a támogatás várható összege a példacsalád esetében 10 millió forint.
A CSOK-ról már majdnem mindent megírtunk, ha mégis maradt benned kérdés, vedd fel velünk a kapcsolatot!
CSOK tetőtér beépítésre
Vissza nem térítendő állami támogatás új lakás létrehozására tetőtér beépítéssel, emelet ráépítéssel. A támogatás összege egy háromgyerekes család esetében 10 millió forint.
És természetesen ott van még a CSED, a GYES, a GYED, a lakásvásárlásra vonatkozó áfamentesség, az áfavisszaigénylés lehetősége, az illetékmentesség, ha CSOK-kal vásárolunk új lakást, a jelzáloghitel csökkentése, az első házasok kedvezménye stb.
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!