Tartalomjegyzék
A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel olyan speciális hitel, amelynek kamatperiódus hosszát a kamatforduló napján díjmentesen változtatni lehet.
Cikkünkben megnézzük, hogy jelenleg érdemes-e változtatni a kamatperiódus hosszán.
Mi az a Minősített Fogyasztóbarát lakáshitel?
A Magyar Nemzeti Bank 2017. nyarán új programot hirdetett meg. A programba résztvevő kereskedelmi bankoknak olyan termékkel kellett előállniuk, amely megfelelt az MNB feltételeinek. Azok a termékek, amelyek teljesítették a feltételt (elbírálási határidő 15 nap, folyósítási határidő 2 munkanap, a banki kamatfelár maximum 3,5% stb.) megkapták a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel minősítést.
A Fogyasztóbarát Lakáshitelek esetén a bankoknak azt is biztosítaniuk kell, hogy az adós kamatfordulókor díjmentesen változtathasson a kamatperiódus hosszán.
Kamatperiódusnak azt az időszakot nevezzük, amely alatt a kamat mértéke és ezáltal a törlesztőrészlet nagysága nem változhat. A Fogyasztóbarát lakáshitelek esetén a választható kamatperiódusok 3,5,10 éves periódus.
Mit érdemes figyelembe venni a kamatperiódus hosszának megválasztásakor?
Mit gondolunk a kamatlábak jövőbeli alakulásáról?
Ha a jövőben a kamatlábak csökkenését várjuk, akkor érdemes rövidebb kamatperiódust választani, hiszen a következő kamatfordulókor a hitel kamata újra kalkulálásra kerül az alacsonyabb jövőbeli kamattal, így a fizetendő törlesztőrészlet csökkeni fog.
Ha a jövőben a kamatlábak növekedést várjuk, akkor hosszabb kamatperiódus érdemes választani, hiszen az érvényes alacsony kamatokon be lehet betonozni a kamat nagyságát és ezáltal a fizetendő törlesztőrészletet, akár 10 évre is. Ennek köszönhetően a lakáshitel törlesztőrészlet akkor sem emelkedik, ha a kamatlábak növekedésnek indulna.
Fontos megjegyezni, hogy jelenleg a BIRS (a hosszú kamatperiódussal rendelkező hitelek alapkamata) rekord alacsony van, jóval alacsonyabban, mint 3 évvel ezelőtt és még a vészhelyzet ellenére sem indult emelkedésnek.
Mi történik a törlesztőrészlettel, ha növeljük a kamatperiódus hosszát?
A hosszabb kamatperiódus nagyobb biztonságot jelent, ezért jellemzően egy kicsivel drágább, mint a rövid kamatperiódus, ezért előfordulhat, hogy a nagyobb biztonságért egy kicsivel magasabb törlesztőrészletet kell fizetni.
Nézzük meg egy példával számszerűen, hogy ez mit jelent? Ha valaki 10 millió forint hitelt vett fel 20 éves futamidőre a program indulásakor 3 éves kamatperiódussal:
- Ha marad az eredeti kamatperiódusnál, akkor a törlesztőrészlete körülbelül 3.200 forinttal csökkeni fog.
- Ha vált 5 éves periódusra, akkor a törlesztőrészlet nagyjából 3.900 forinttal növekszik, viszont 5 évig nem fog változni a törlesztőrészlete még akkor sem, ha a jelenlegi alacsony kamatszintek emelkedésnek indulnak.
- Ha 10 évesre növeli a kamatperiódusát, akkor a törlesztés hozzávetőleg 7.300 forinttal nő, viszont a jelenlegi alacsony kamaton a futamidő végéig fixálja a hitelét.
Van más lehetőség is?
További alternatívaként felmerül a hitelkiváltás lehetősége is. Lenti kalkulátorunk segítségével képet kaphat a jelenleg elérhető lakáshitelek törlesztőrészletének nagyságáról.
Azonban nem szabad megfeledkeznie arról, hogy a kalkulátorok, csak kiszámolják az aktuális adatok alapján a törlesztőrészletek nagyságát és nem tudják figyelembe venni az ön egyedi élethelyzetét. Ezért érdemes hitelközvetítő kollégáink ingyenes segítségét kérni, akik megtalálják az Ön élethelyzetének megfelelő hitelt, sőt akár egyedi kamatkedvezményt is elérhetnek az Ön számára.
Segíthetünk?
Adja meg adatait, és azonnal küldjük Önnek az ingyenes videónkat, ami mindent bemutat neked.