Tartalomjegyzék
- 1 Mi az a házasság előtt szerzett vagyon?
- 2 Mi az a közös vagyon és külön vagyon?
- 3 Megoldás lehet a házassági szerződés?
- 4 Meddig lehet rendelkezni a házasság előtt szerzett vagyon sorsáról?
- 5 Mit kell tudni a házasság előtt szerzett vagyon és a közös vagyon örökléséről?
- 6 Milyen tévhitek kapcsolódnak a házasság előtt szerzett vagyon fogalmához?
- 7 Segíthetünk?
Házasság előtt szerzett vagyon. Ezzel a jogi és pénzügyi fogalommal sokan nincsenek tisztában. Sőt, a magyarok nagy többsége nem is tudja pontosan, hogy egy válás esetén házassági szerződés hiányában mi az, ami az övé marad és mi az, amit a házastársa visz magával. Vagyis a házasság előtt és alatt szerzett vagyon fogalma a legtöbb ember számára csak akkor lesz valóságos, amikor közeleg a válóper. A válás menete megterhelő folyamat lelkileg, szellemileg, de nem árt, ha legalább az anyagi vonatkozásaival tisztában vagyunk.
Mi az a házasság előtt szerzett vagyon?
Először nézzük, mit ír a Polgári Törvénykönyv a házasság előtt szerzett vagyonról. A különvagyonhoz a vagyonközösség létrejöttekor már meglévő vagyontárgy, illetve a házastársi vagyonközösség fennállása alatt az egyik fél által örökölt vagy részére ajándékozott vagyontárgy és részére nyújtott ingyenes juttatás tartozik. Vagyis ha úgy házasodok össze, hogy a házasságkötés előtt már vettem egy autót, akkor az az én különvagyonom részét képezi és a válás után is az enyém marad. És ha a házasságkötés után öröklök egy lakást vagy nekem ajándékoznak egy vagyontárgyat, az szintén az én különvagyonomhoz fog tartozni a házasság során és az esetleges válás után is.
Mi az a közös vagyon és külön vagyon?
Amikor tombol a szerelem és csak az esküvőn, a közös jövő tervezésén és egy egzotikus nászúton jár az eszünk, akkor nem szoktunk arról gondolkozni, hogy a házasságban mi tartozik a közös és mi a külön vagyonba. Hiszen te az enyém, én a tiéd, ami a tiéd, az az enyém is és fordítva. A legtöbb ember Magyarországon nem köt házassági szerződést sem, hiszen a szív döntésébe nem szeretnék belekeverni a rideg jogi, pénzügyi szemléletmódot. Pedig sok esetben nem árt az előrelátás. Hiszen ahogy telnek az évek, számtalan olyan nehézséggel kell szembesülnünk, amire nem biztos, hogy fel lehet készülni.
Gyakran csak akkor szembesülünk a válás pénzügyi vonatkozásaival, amikor már megromlott a kapcsolat, belépett egy harmadik, negyedik fél és válásra kerül sor. A magyar jogrend szerint a házasságkötést követő vagyonszerzés mind a két felet 50-50%-os arányban illeti. Vagyis ha vettünk egy lakást, autót, nyaralót és nincs házassági szerződés, a válás során feleznünk kell. Sokan megdöbbennek, amikor rájönnek, hogy ugyanez vonatkozik a munkabérre is! Vagyis ha például a férjnek van 5 millió forint megtakarítása, amit munkabérből keresett, annak a fele a volt feleségét illeti. Vagy ha a feleség vesz egy lakást 25 millióért a házasság során, akkor a lakás értékének felét a férjnek kell adnia.
És akkor mit jelent a külön vagyon? Van azért néhány kivétel, ami a válás során nem kerül be a közös halmazba:
- a házastársi vagyonközösség létrejöttekor meglévő vagyontárgy;
- a házastársi vagyonközösség fennállása alatt a házastárs által örökölt vagy részére ajándékozott vagyontárgy és részére nyújtott ingyenes juttatás;
- a házastársat, mint a szellemi tulajdon létrehozóját megillető vagyoni jog, kivéve a vagyonközösség fennállása alatt esedékes díjat;
- a személyét ért sérelemért kapott juttatás;
- a személyes használatára szolgáló szokásos mértékű vagyontárgy;
- továbbá a különvagyona értékén szerzett vagyontárgy és a különvagyona helyébe lépő érték.
Megoldás lehet a házassági szerződés?
Ideális esetben az esküvőnk előtt nem azt számolgatjuk, hogy majd a válás során milyen vagyontárgyak jutnak hozzánk, ettől függetlenül nem árt házassági szerződést kötni. Ebben a szerződésben alapvetően olyan szabályokat szögezhetünk le, amelyek eltérnek a törvény által előírt külön vagyon, közös vagyon kategóriáknak.
Két vagyonjogi rendszer is a rendelkezésünkre áll, amikor házassági szerződést írunk. Az egyiket úgy nevezik, hogy közszerzeményi rendszer. Ebben az esetben ha például a férj vesz egy Ford Mustangot a házasságkötés után, akkor megteheti, hogy csak ő használja az autót, sőt, el is adhatja a feleség beleegyezése nélkül. Viszont ha válásra kerül sor, akkor a feleség követelheti a közszerzeményi vagyon (jelen esetben a kocsi vételárának) felét.
A közszerzeményi vagyont úgy számolják ki, hogy megnézik, mekkora vagyona van az illetőnek, levonják azokat az adósságokat, amelyek a házastársával közös tartozásokból terhelik, majd levonják a külön vagyont is. Ami maradt, az a közszerzeményi vagyon. Ennek a fele a házastársat illeti.
Van egy másik vagyonjogi rendszer is, ezt nevezik vagyonelkülönítési rendszernek. Itt nincs közösködés, ami vagyontárgyat a férj vesz a házasság alatt, azt viszi magával válás után, amit a feleség vásárolt, az pedig a feleségé lesz. Mivel ez a rendszer megnehezítheti a közös együttélést, ezért a törvény úgy rendelkezik, hogy a vagyonelkülönítő rendszer alkalmazása esetén is a közös háztartás költségeit a feleknek közösen kell állniuk, ahogyan gyermekük neveléséhez szükséges költségeket is.
A házassági szerződéssel kapcsolatban problémát jelenthet, hogy ha pontatlanul van megfogalmazva, akkor megtámadhatják a bontóper során. A házassági szerződés helyett bevonhatunk bizalmi vagyonkezelőt, aki gondoskodhat a különvagyon védelméről és a házasság során keletkezett vagyon elosztásáról.
Meddig lehet rendelkezni a házasság előtt szerzett vagyon sorsáról?
A házasság előtt szerzett vagyonról és a külön vagyonról egy jól megfogalmazott házassági szerződéssel rendelkezhetünk a házasságkötés előtt és a házasság fennállása alatt is. Ha például valaki olyan beosztásba kerül a házasság alatt, ahol jelentősen megnőtt a bevétele, elképzelhető, hogy külön vagyonként szeretné kezelni.
Mit kell tudni a házasság előtt szerzett vagyon és a közös vagyon örökléséről?
Egy embernek több házasságból is származhat gyereke. Viszont a magyar szabályozás öröklés tekintetében nem tesz különbséget a leszármazók között. A törvényes öröklés rendjében minden gyereket alapvetően azonos rész illet meg, függetlenül attól, hogy a gyermek melyik házasságból született. Ahogy fent is írtuk, a házastársi közös vagyon a házastársak osztatlan közös tulajdona. Ezért az egyik házastárs elhalálozása esetén a közös vagyonnak a fele lesz a hagyaték tárgya. Ha például egy mozaikcsaládban az apuka meghal, az elhunyt házastársra jutó vagyonrészből törvényes öröklés esetén minden gyermeke (tehát a korábbi házasságból származó minden gyermek is) azonosan részesül.
Milyen tévhitek kapcsolódnak a házasság előtt szerzett vagyon fogalmához?
A válás jogi és pénzügyi vonatkozásaival kapcsolatban sok félreértés alakult ki az elmúlt évtizedekben. Van, aki azt gondolja, onnantól, hogy összeházasodott, a másik fél korábban megszerzett vagyona is felesben az övé lesz. Egyesek úgy vélik, ha nem tudtak a másik fél házasság során kialakult tartozásáról, akkor nem is felel érte. Ezek a félreértések azzal is összefüggésben vannak, hogy sokakban kialakul egy kép a házasságról, válásról, amit a hollywoodi filmek, sorozatok sokszor kifacsart vagy az amerikai környezetben érvényes jogértelmezésére alapoznak. Érdemes hát tisztázni ezeket a fogalmakat, mielőtt házasodunk, nehogy csalódás érjen minket.
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!