Tartalomjegyzék
- 1 Cikkünkben összeszedtünk pár ötletet arra, hogy lehet a megnövekedett átfutási időt lecsökkenteni!
- 1.1 Miért fontos az átfutási idő?
- 1.2 Miért növekedett meg ennyire az átfutási idő?
- 1.3 Nézzük meg milyen lépésekkel lehet időt spórolni!
- 1.4 1. Független hitelszakértő igénybe vétele
- 1.5 2. Előzetes hitelbírálat kérés
- 1.6 3. Az adás-vételi szerződésben hosszabb fizetési határidő megadása
- 1.7 4. A személyes paramétereknek megfelelő bankválasztás
- 1.8 5. Kérjen segítséget tőlünk
Egy lakáshitel igénylésekor még békeidőben is számolni kellett 40 napos átfutási idővel. Tehát az igénylés benyújtásától egészen a hitel folyósításáig, akár több mint egy hónapot is eltelhetett. A járvány elterjedésével és a karantén intézkedések bevezetésével mára az átfutási idő akár 120 napra is kitolódhat.
Cikkünkben összeszedtünk pár ötletet arra, hogy lehet a megnövekedett átfutási időt lecsökkenteni!
Miért fontos az átfutási idő?
A lakáshitel igénylésekor az átfutási idő létfontosságú, hiszen a tényleges hiteligénylés akkor tud elindulni, amikor már megvan a kiszemelt ingatlan. Mivel a bankoknak a megvásárolni kívánt ingatlan forgalmi értékét is fel kell becsülni ahhoz, hogy megmondják mekkora hitelt tudnak nyújtani az igénylőnek. Ha valaki megtalálta álmai ingatlanát, akkor sok esetben adás-vételi szerződést köt és foglalót tesz le, hogy nehogy lemaradjon álmai otthonáról. Ha a szerződésben foglalt határidőre nem tud fizetni, a megcsúszott hitelezési folyamatok miatt, akkor akár a foglalót is elbukhatja, ami több millió forint veszteséget jelenthet.
Miért növekedett meg ennyire az átfutási idő?
Az átfutási idő növekedése mögött a karantén intézkedések bevezetése áll. Nagyon sok banki dolgozó otthonról végzi el feladatait. Az otthonról történő munkavégzés miatt a folyamatok egy részét át kellett szerveznie a bankoknak, az új folyamatok átvétele az első időkben nem megy mindig zökkenőmentesen.
További lassulást jelenet, hogy a bankok szigorítottak hitelezési feltételeiken, így a kockázatkezelőknek több szempontból is vizsgálniuk kell a hiteligényléseket, ami megnövekedett munkamennyiséget jelent az esetükben.
Továbbá az is nehezíti a helyzetet, hogy a piaci lakáshitelek esetében nincs törvényi előírás arra, hogy egy bank mennyi idő alatt bírálja el a hozzá benyújtott hiteleket. Egyedül a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel esetében van annyi kikötés, hogy a hitelbírálatnak az értékbecslés rendelkezésre állásától 15 napon belül meg kell lennie.
Nézzük meg milyen lépésekkel lehet időt spórolni!
1. Független hitelszakértő igénybe vétele
Eddig is hatalmas különbségek voltak a bankok hitelezési gyakorlatában az elfogadott jövedelem, ingatlantípus, munkaviszony stb. tekintetében. A mostani rendkívüli helyzetben, a hitelintézetek közötti különbségek csak tovább nőttek. Luxus egyesével végigtelefonálni vagy még inkább végigjárni a bankokat azért, hogy megtudjuk, melyik milyen feltételekkel tud lakáshitelt nyújtani.
Bankfüggetlen szakembereink díjmentesen összehasonlítják az Ön számára az egyes bankokat. Megtalálják azt a hitelintézetet, amelyik finanszírozza az igényüket, sőt kiemelt partnerként akár a piacon elérhető kamatnál kedvezőbb kamatot is el tudnak érni Önnek. Mindezt úgy tudják megtenni, hogy Önnek ki sem kell mozdulnia az otthonából.
2. Előzetes hitelbírálat kérés
Még az ingatlan kinézése előtt lehetőség van arra, hogy előzetes hitelbírálat kérjen. Az előzetes hitelbírálat folyamán annyi történik, hogy a bank a személyes feltételek alapján jövedelem, munkaviszony stb. megvizsgálja, hogy tud-e hitelt nyújtani az igénylőnek. A vizsgálat során nem csak a törvény által előrít kötelező feltételek teljesülését vizsgálják, például a JTM (jövedelemarányos törlesztési mutató) által előrít törlesztőrészlet-jövedelemarányt, hanem a saját belső szabályzataik által meghatározott feltételeket is, például melyik szektorban dolgozik az igénylő, munkaviszonyának típusa.
Azaz az előzetes hitelbírálat igénybe vételével Ön már szinte biztosra mehet, ha ingatlant keres, hiszen a személyese paraméteri alapján láthatja, hogy mekkora hitelösszegre jogosult.
3. Az adás-vételi szerződésben hosszabb fizetési határidő megadása
Az extrém körülményekre való tekintettel az adásvételi szerződés megírásakor érdemes a lehető leghosszabb időre kitolni a fizetési határidőt. A biztonság kedvéért akár 90-120 napot is érdemes beleírni a szerződésbe. Természetesen itt az eladó és a vevő érdekei ellentétesek egymással, de mivel a vevők szinte eltűntek a piacról, így ez a hosszabb fizetési határidő a jelen helyzetben könnyebben elfogadtatható az eladóval. Természetesen a hitel folyósításával nem kell megvárni a szerződésben meghatározott határidőt.
A hitelfolyamatban résztvevő összes fél érdeke az, hogy a lehető leghamarabb megtörténjen a folyósítás, de bármilyen elakadás, technikai hiba esetén ez a hosszabb határidő mozgásteret hagy a vevőnek, hogy a fennakadást még a fizetési határidő letelte előtt orvosolni tudja.
Szakembereink a teljes folyamat során az Ön érdekeit képviselik, így díjmentes segítségünkkel az esetleges felmerülő problémák megoldásában is szakszerű segítséget tudnak nyújtani Önnek, így nem egyedül kell megbirkóznia a hitelfolyamat buktatóival.
4. A személyes paramétereknek megfelelő bankválasztás
Ahogy korábban már említettük a bankok között nagy különbségek vannak. Az egyik pénzintézet akár 1%-kal is olcsóbban nyújtja ugyanazt a lakáshitelt, mint egy másik bank. Azonban lehet, hogy az olcsóbb pénzintézetnél a hitel átfutási ideje nagyobb vagy a jóváhagyási feltételek sokkal szigorúbbak.
Most a „maradj otthon időszakában” luxus lenne személyesen megversenyeztetnie a bankokat. Bízza ránk, hiszen nekünk ez a szakmánk, sőt mi is előtérbe helyezzük azt, hogy velünk is tudjon online csatornákon tárgyalni és bankba maximum egyszer kelljen bemenni a szerződéskötéshez, egy emberhez, előre egyeztetett időpontban.
5. Kérjen segítséget tőlünk
Adja meg adatait, és azonnal küldjük Önnek az ingyenes videónkat, ami mindent bemutat neked.