Tartalomjegyzék
Szinte minden Babaváró támogatásra jogosult fiatal házas a maximális összeget, 10 millió forintot szeretné igénybe venni. Azonban az igénylőknek az érvényes JTM (jövedelemarányos törlesztési mutató) szabályozás alapján, a rendelkezésre álló jövedelmük határozza meg, a felvehető összeg nagyságát.
Hogy vehető igénybe a támogatást?
Az elmúlt hetek felmérései alapján az igénylők döntő többsége a maximális 10 millió forint Babaváró támogatást szeretné igénybe venni, de nem mindenkinek folyósítja a választott hitelintézet a maximális összeget. A teljes támogatás kifizetésének egyik leggyakoribb visszautasításának oka, hogy a házaspár vagy a család már fizet valamilyen törlesztőrészeltet, így a jövedelmük nem nyújt elég fedezetet a teljes Babaváró hitel igénybe vételére.
A hitelkártya, személyi kölcsön vagy lakáshitel után a fizetendő törlesztő részlet csökkenti a házaspár rendelkezésre álló jövedelmét. Mivel a Babaváró támogatást a JTM hatálya alá tartozik, a hitelintézeteknek vizsgálniuk kell az igénylők jövedelmét és csökkenteniük kell a fennálló tartozásaik után a fizetendő törlesztő részletekkel a jövedelmüket.
Fair banki törvény: a családok nem adósodhatnak el!
A Babaváró támogatást igénylők közül vannak, akik nem veszik figyelembe, hogy a fair banki törvény szabályozások alapján már nem engedik meg, hogy egy család újabb és újabb hiteleket vegyen fel, és így eladósodjon. Ezt a törvényhozók úgy oldották meg, hogy különböző úgynevezett adóságfékeket vezettek be. Ezeket a fékeket kell a hitelintézeteknek vizsgálniuk, amikor megállapítják, hogy az adott hitelt az igénylők megkaphatják-e. A mutatók közül az egyik leggyakrabban használt a jövedelemarányos törlesztési mutató (JTM).
A JTM tulajdonképen azt mutatja meg, hogy az igénylő igazolt jövedelmének mekkora részét tudja hiteltörlesztésre fordítani. Az így meghatározott törlesztőrészlet nagysága pedig megmutatja, hogy mekkora összegű hitelt igényelhet. A hitelintézetek ezt a mutatót minden egyes hiteligénylés során vizsgálják, ezáltal nem fordulhat elő az, hogy az igénylő nagyobb törlesztőrészletet fizet,mint amennyit a jogszabályi előírás megenged.
A számítás során vizsgálják a meglévő személyi kölcsön, lakáshitel törlesztő részletét, de a ki nem használt hitelkártyát és folyószámlahitelt is.
A JTM számítása során különböző mértékben veszik figyelembe az egyes hiteltípusokat. Egy hosszú lejáratú, fix kamatozású hitel (lakáshitel) esetében a szabályozás nagyobb részt enged a jövedelemből hiteltörlesztésre fordítani, mint egy rövid lejáratú hitel esetében (személyi kölcsön). A szabályozás pontos részleteiről egy korábbi JTM-ről szóló cikkünkben már írtunk.
Természetesen a törvényi előírás a bankoknak a működési kereteit adja meg, így egyes hitelintézetek a szabályozásban előírtnál szigorúbb feltételeket is alkalmazhatnak a bírálat során. Vannak bankok, akik a Babaváró támogatás igénylésekor a törvényi szabályozás által megengedett maximum 50.000 forintos törlesztőrészlettel számolnak a JTM mutató számítása során, de akad olyan pénzintézet is ahol alapból a kamattal emelt törlesztőrészletet veszik alapul (nagyjából 73.000 forint), mintha az igénylők nem teljesítették volna a Babaváró hitel kamatmentességi feltételeit.
Mit lehet tenni, ha a Babaváró támogatás mellé hitelt is szeretnénk felvenni?
Érdemes hitelközvetítő szakemberektől segítséget kérni, akik meg tudják mondani Önnek, hogy az egyes pénzintézetek milyen feltételekkel nyújtják a Babaváró támogatást és a hiteleket. Kiszámítják a felvehető maximális hitelösszeget. Segítenek Önnek összekombinálni az egyes állami támogatásokat (CSOK, falusi CSOK, Babaváró támogatás) és mindezt úgy teszik, hogy Önnek egy fillérjébe sem kerül.
Kérjük töltse ki űrlapunkat hitelközvetítő szakembereink keresni fogják!
Kérjen visszahívást!