Mire igényelhető SZOCPOL 2012-ben?
Magyarország területén 2010. január 1-jét követően kiadott:
- építési engedéllyel rendelkező új lakás építése vagy
- használatbavételi engedéllyel rendelkező új lakás vásárlására lehet az „új” szocpolt igénybe venni.
Új lakásnak minősül az ingatlan, ha a vevő az első lakója, oda korábban nem történt lakcímbejelentés. A támogatás célját képező lakásnak „B” vagy annál kedvezőbb energetikai minősítési osztályúnak kell lennie.
Vételár/éptési költség felső korlátja szocpol igénylése esetén:
- építés esetén az általános forgalmi adó nélkül, a lakóépület teljes nettó alapterületére számított, egy négyzetméterre jutó bekerülési költség,
- vásárlás esetén az általános forgalmi adó és telekár nélkül meghatározott, a lakás teljes nettó alapterületére számított egy négyzetméterre jutó vételár
nem haladhatja meg a 300.000 forintot, alacsony energiafogyasztású lakás esetén a 350.000 forintot.
Mire NEM igényelhető a SZOCPOL 2012-ben?
- használt lakás, ház, tulajdonrész vásárlására
- használt lakás, ház felújítására, korszerűsítésére, bővítésére sajnos nem lehet igénybe venni semmilyen közvetlen állami lakástámogatást, így a szocpolt sem.
Az ingatlan elhelyezkedése szerint illetékes önkormányzat esetenként nyújthat valamilyen egyedi lakástámogatást, érdemes ott is érdeklődni.
Ki és milyen esetben igényelheti az új szocpolt?
- a természetes személyek (házastársak, élettársak, egyedülállók) már meglévő gyermekek után, illetve
- a 40. életévüket be nem töltött fiatal házaspárok – meglévő gyermekei számától függetlenül – legfeljebb két születendő gyermek vállalása esetén. Megelőlegezett lakásépítési támogatás esetén a gyermekvállalás teljesítésére előírt határidő egy gyermek vállalása esetén 4 év, két gyermek esetén 8 év.
- a korábban született gyermeke után korábban szocpolt igénybe vevő személy is igényelheti a később született gyermeke után, a lakáscélú hitelintézeti kölcsönszerződésből eredő, az igénylés időpontjában fel nem mondott kölcsöntatozás csökkentésére, a lakáscélú kölcsönszerződés megkötésének időpontjában érvényes összegben és feltételekkel.
Kik után számolható el az új szocpol?
A támogatott személy a lakásépítési támogatást igénybe veheti:
- a vele közös háztartásban élő, általa eltartott és a felépített vagy megvásárolt új lakásba vele együtt beköltöző vér szerinti és örökbefogadott gyermeke után, vagy
- gyámsága alatt álló, legalább egy éve vele együtt élő és általa eltartott gyermek után, ha az igénylő vállalja, hogy a gyámság három éven belüli megszűnése esetén a lakásépítési támogatást visszafizeti,
- vagy támogatott személyekből álló fiatal házaspár – a meglévő gyermekei számától függetlenül – legfeljebb két születendő gyermek vállalása esetén
A SZOCPOL igénylések további személyi feltételei:
- magyar állampolgár és az a személy, akit a magyar állampolgárságról szóló törvény alapján a magyar állampolgár jogai a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozó személy, aki a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogát Magyarország területén gyakorolja, és a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény szerint bejelentett lakóhellyel rendelkezik,
- a harmadik országbeli állampolgár, ha a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvényben foglaltak szerint bevándorolt vagy letelepedett jogállással rendelkezik,
- a hontalan, ha a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvényben foglaltak alapján ilyen jogállásúnak ismerték el, vagy menekült, vagy oltalmazott, ha a menedékjogról szóló törvényben foglaltak szerint menekült vagy oltalmazott jogállással rendelkezik.
Szocpol igénylésekor minden esetben meg kell felelni a MÉLTÁNYOLHATÓ LAKÁSIGÉNY feltételeinek (lásd lent)
Fontos jogszabályi feltételek, kikötések:
- Az igénylőknek áfás számlabemutatási kötelezettséget kell vállalniuk a vételárról vagy építés esetén a bekerülési költség (banknak benyújtandó költségvetés) legalább 70%-áról.
- Az igénylő a támogatás iránti kérelem benyújtásának időpontjában 15 napnál nem régebbi okirattal igazolja, hogy saját maga – házastársak vagy élettársak esetén legalább az egyik fél – legalább 180 napja folyamatosan az egészségbiztosítás nyilvántartásában biztosítottként szerepel – ideértve az is, ha a legalább 180 nap folyamatos biztosításban legfeljebb 15 nap megszakítás van– és
- szerepel a köztartozásmentes adózói adatbázisban, vagy a lakásépítési támogatás iránti kérelem benyújtásának időpontjában 15 napnál nem régebbi okirattal igazolja, hogy az állami adó- és vámhatóságnál nincs nyilvántartott köztartozása.
- Az eladó az igénylőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa.
- Az igénylőknek vagy a támogatott személyeknek legalább 50%-os tulajdoni hányaddal kell rendelkezniük a támogatás célja szerinti ingatlanban.
- Az igénylőnek valamint a vele együttköltöző családtagjainak lakástulajdona, állandó lakáshasználati joga, továbbá önkormányzati tulajdonban lévő, vagy szolgálati jogviszonyhoz vagy munkakörhöz kötött lakásra bérleti jogviszonya, vagy lízingbe vett lakása a jogszabályi kivételektől eltekintve nem lehet.
- Az igénylő és az együtt költöző a bekerülési költség vagy a vételár kiegyenlítésére kell, hogy felhasználja a támogatás nyújtásáról szóló szerződés megkötését megelőző 5 éven belül értékesített lakásnak eladási árát is.
- Az igénylők közül legalább az egyiknek biztosítottként bejelentett, az igénylőnek köztartozásmentes adózónak kell lennie.
- Az igénylőknek áfás számlabemutatási kötelezettséget kell vállalniuk a vételárról illetve építés esetén a bekerülési költség legalább 70%-áról.
- Az igénylőknek a lakáscél megvalósulását követően a lakásban lakóhelyet kell létesíteniük.
- Új lakás építése esetén a használatbavételi engedélyt és az energetikai tanúsítványt be kell nyújtani.
A méltányolható lakásigény tehát:
- minimum lakás-alapterületet követel meg a gyermekszám függvényében (min. 60 m2)
- felső korlátot ír elő a lakás alapterületének nagyságára (160 m2)
- meghatározza a nettó alapterületre vonatkozó maximális bekerülési költséget /vételárat (300 / 350 eFt/m2).
A nyújtható támogatás mértéke függ a gyerekszámtól és a lakás alapterületétől, az alábbiak szerint:
A támogatás mértékének megállapításánál szorzószámokat alkalmaznak, az alábbiak szerint:
- „A” (energiatakarékos) energetikai minősítési osztályú lakás esetén 1,1-es,
- „A+” (fokozottan energiatakarékos) energetikai minősítési osztályú lakás esetén 1,2-es,
- alacsony energiafogyasztású lakás esetén 1,3-as szorzószám alkalmazásával kell megállapítani.
A lakásépítési támogatás később született gyermek után igényelhető összege – az épített vagy vásárolt lakás hasznos alapterületétől függetlenül – gyermekenként 400.000 Ft.
A támogatás folyósításának főbb szabályai:
Új lakás építése esetén a szocpol összegének folyósítása:
- készültségi fokkal arányosan történik,
- utólagosan és
- a lakásépítési támogatás (építési szocpol) utolsó részlete a használatbavételi engedély kiadását követően folyósítható
Új lakás vásárlása esetén egy összegben folyósítja a bank a szocpolt és az önerő részét képezi.