A Magyar Nemzeti Bank új programja keretében a pénzintézetek az ügyfelek számára kamatkedvezményt biztosítanak a lakáshitel, szabad felhasználású jelzáloghitel vagy személyi hitel kamatából, ha klímabarát (minimum BB energetikai besorolás) ingatlant vásárolnak/építenek, vagy energiahatékonyság javítás érdekében korszerűsítik ingatlanukat.
Cikkünkben egyszerűen és érthetően bemutatjuk Önöknek az új zöld hitelt!
Az MNB a Zöld Tőkekövetelmény Kedvezmény elnevezésű programjában a bankokon keresztül kamatkedvezményt biztosít azon hiteligénylőknek, akik igazolják, hogy a hitelből energiatakarékos ingatlant vásárolnak vagy építenek, illetve meglévő ingatlanukat korszerűsítik, hogy energiatakarékosabb legyen. A kamatkedvezmény minimum mértéke 0,3%, melynek érvényesítése utólagosan történik meg.
Mit nevezünk Zöld vagy Energiatakarékos hitelnek?
Zöld hitelek lehetnek azok a lakáshitelek, szabad felhasználású jelzáloghitelek és személyi kölcsönök, melynek felhasználása révén egy minimum BB energetikai besorolású ingatlan épül, vagy kerül megvásárlásra. Illetve ahol korszerűsítéssel az ingatlan minimum BB energetikai besorolásúvá válik.
Milyen egy BB besorolású ingatlan?
Közel nulla energiaigénnyel rendelkezik. 2021. január 1-től minden új építésű ingatlan esetében minimum előírás a BB besorolás.
Meddig lehet igénybe venni a kamatkedvezményt?
A 2020.01.01-2023.12.31 között folyósított hitelek után igényelhető a zöld kamatkedvezmény. Az érvényesítéshez a banknak be kell mutatni az adott ingatlan energetikai besorolását igazoló dokumentumot.
Kik igényelhetik?
- Magánszemélyek ingatlan adásvétele, építése vagy korszerűsítése céljából
- Társasházak korszerűsítés esetén
- Lakásszövetkezetek korszerűsítés esetén
Mire használható fel egy zöld hitel?
Ingatlanvásárlásra vagy építésre használható fel. Korszerűsítés esetében csak a következő munkálatokra:
- napelem(ek) vagy napkollektor(ok) telepítése
- homlokzati nyílászárók (ablakok, ajtók) cseréje energiatakarékosra
- Fűtési, hűtési vagy szellőző rendszer(ek) telepítése, kialakítása, felújítása vagy cseréje (a távhőrendszerre történő rácsatlakozás is ilyen)
- energiahatékony minősítésű világítástechnika létrehozása
- árnyékolástechnika telepítése
- az épülethatároló szerkezetnek a hőszigetelése
- hő és elektromos tárolóegységek kialakítása
- geotermikus, levegő-víz, levegő-levegő hőszivattyú telepítése
- alacsony vízfelhasználású konyhai, fürdőszobai vagy WC szaniter rendszer kialakítása
- zónákra osztott, okos termosztátok és érzékelők telepítése, kialakítása (például: mozgás és napszakérzékelő rendszerek)
- harmadik generációs okosmérő rendszer telepítése az áramfogyasztás nyomon követésére
- szélturbina telepítése
- épületautomatika (Building Management System) rendszer kialakítása, telepítése
Az energiatakarékos hitelekről minden információt megtalál a következő oldalunkon: zöld hitel
Mekkora megtakarítás érhető el?
A megtakarítás mértéke attól függ, hogy melyik bank mekkora kamatkedvezményt biztosít az ügyfeleknek. Mivel az MNB az adható kamatkedvezmény minimum szintjét írta csak elő 0,3%-ban, ezért a pénzintézetek saját döntése, hogy mekkora kamatkedvezményt nyújtanak az igénylőknek.
Ha a minimum 0,3%-nál maradunk, akkor egy 20 évre felvett 10 millió forintos lakáshitelnél a futamidő végéig akár 360 ezer forint megtakarítást is elérhet.
Miért éri meg duplán a zöld hitel igénylése?
- Energiahatékony ingatlannál a fizetendő rezsiköltség minimális, így kamatkedvezmény nélkül is megtakarítást érhet el.
- A kamatkedvezmény igénybe vételével csökkenteni tudja a havonta fizetendő törlesztőrészlet nagyságát
- Ha az előbbi két pontban felsorolt megtakarítást félreteszi és előtörleszti a hitelét, tovább tudja csökkenteni a törlesztőrészlete nagyságát, vagy gyorsabban vissza tudja fizetni a kölcsönt.
Mivel a pénzintézetek saját hatáskörben döntik el, hogy mekkora kedvezményt biztosítanak az igénylőknek, ne bízza a véletlenre döntését. Kérje hitelközvetítő szakembereink segítségét a lenti űrlap kitöltésével, akik díjmentesen megtalálják Önnek a legnagyobb kedvezményt nyújtó bankot.