Tartalomjegyzék
Mi az ingatlan foglaló? Mikor van rá szükség?
Nézzük meg közelebbről, mi is az az ingatlan foglaló minta! Ha már az első mondatok után kérdések merülnek föl benned, ne habozz, töltsd ki az űrlapunkat, segítünk neked eligazodni a jogszabályok útvesztőjében!
Az ingatlan foglaló az adásvételi szerződés biztosítéka. Ez az ingatlan adás-vétele során fizetett első összeg, amivel kötelezettségvállalás is jár és a szerződésben konkrétan meg van határozva a funkciója. Vagyis a vevő a szerződés aláírásakor átad egy összeget és a szerződésben leírják, hogy ez a pénz foglalóként szerepel a lakás vagy ház adás-vételi folyamatában. Régebben (2014 előtt), amikor a banki utalás folyamata akár napokig is eltarthatott, kizárólag készpénzes formában lehetett foglalózni.
És itt fontos megjegyezni, hogy vevőként sose adjunk írott szerződés nélkül “csak úgy” foglalót, akkor sem, ha épp álmaink lakását szerezzük meg és sietni kell, mert “pörög az ingatlanpiac és bármikor betoppanhat egy másik vevő”. Mindig döntsünk megfontoltan, ellenőriztessük az eladó és a lakás adatait, papírjait az ügyvédünkkel, különben könnyen bukhatjuk a pénzünket!
Az ingatlan vételéhez előszerződés mintát, ami foglaló átadást is tartalmaz itt találtok.
Azért van szükség a foglalóra, hogy az eladó és a vevő is bebiztosítsa az üzlet megvalósulását. Mivel ha valamelyik fél eláll az üzlettől, akkor a foglaló sorsa a következőképpen alakulhat:
- ha a vevő (aki a foglalót adta) eláll a vásárlástól, akkor a foglaló összege az eladónál marad,
- ha az eladó gondolja meg magát, akkor a foglaló összegének kétszeresét kell visszafizetnie a csalódott vevőnek,
- ha a két félen kívül álló ok miatt hiúsul meg az üzlet (pl. viharkár, árvíz vagy földrengés miatt súlyosan károsodik az ingatlan), akkor a foglaló visszakerül a vevőhöz.
És hogy mennyi a foglaló?
Általában a vételár 10 %-a szokott lenni ez az összeg, vagyis egy 35 milliós ház vásárlásánál 3,5 millió forint. Ez az érték nincs ugyan rögzítve a jogszabályban, de ha meghaladja az eladási ár 30%-át, akkor egy eljárás esetén a bíró a kötelezett javára csökkentheti az összeget. A foglalónak az a szerepe, hogy elég sok legyen ahhoz, hogy egyik félnek se érje meg a visszalépés, viszont ne is lehessen vele aránytalanul visszaélni.
Miért van nagy jelentősége?
A szerződésben rögzített foglaló egy biztosíték, fontos szerepe van az adás-vétel megvalósulása során. A foglalóval jelzi a vevő és az eladó, hogy tényleg meg akarják kötni az üzletet. Épp azért fontos, hogy a foglaló értéke ne legyen se túl alacsony, se túl magas. Így egyik félnek se éri meg csak úgy felrúgni az egyezséget.
Amikor foglalózunk, már megszületett a döntés. Vagyis a vevő felmérte (esetleg szakértővel megvizsgáltatta) a lakást gépészeti, energetikai szempontból is, az ügyvéd pedig ellenőrizte a személyes papírokat, az ingatlan tulajdoni státuszát, esetleges terheltségét.
Nagyon fontos, hogy ha valamilyen hitelkonstrukció segítségével vásárolunk lakást, a szerződés aláírása előtt járjuk körbe a fizetési határidők kérdését a hitelező bankkal. Ha pedig CSOK-ot igényelnénk, rágjuk át alaposan a hitelügyintézőnkkel a szerződés részleteit különös tekintettel a foglalóra. Ebből a labirintusból úgy tudsz a legjobban kikeveredni, ha kitöltöd az űrlapunkat és a kollégáink 24 órán belül felveszik veled a kapcsolatot!
Beszélhetünk-e foglalóról szerződés nélkül?
Beszélhetünk, amennyiben két tanú jelenlétében megfogalmazzuk külön a foglalóra vonatkozó kötelezettségeinket. De szerencsésebb, ha benne van a szerződésben és meg van határozva a szerepe. Viszont ha nincs hivatalos, írásbeli nyoma a foglalónknak, akkor könnyen búcsút mondhatunk a pénzünknek és akár az egész adás-vételi folyamatnak.
A foglaló papírra vetéséhez itt találtok egy egyszerű mintát!
Mit kell mindenképpen tartalmaznia egy szerződésnek a foglalóval kapcsolatban?
A foglaló csak abban az esetben számít foglalónak, ha konkretizáljuk a szerződésben a foglaló összegét, a meghiúsulási szankciót, a biztosíték jellegét és azt, hogy a foglalóval nem mentesül egyik fél sem az adásvételi szerződés megszegésének következményei alól.
Lássuk, mit jelentenek ezek a bűvszavak!
A biztosítéki jelleg
A foglaló tulajdonképpen az adás-vétel biztosítéka. A két fél a foglalóval garantálja, hogy az üzlet megvalósul, vagyis nyomós indok kell ahhoz, hogy végül egyik vagy másik fél visszalépjen az adás-vételtől. Az eladó számára általában akkor éri meg visszalépni, ha egy másik vevő jelentősen nagyobb összeget kínál, amiből az eladó kifizetheti a foglaló kétszeres összegét és kártalanítja a csalódott vevőt.
A vevő pedig abban az esetben szokott visszalépni, ha végül egy másik ingatlan mellett dönt vagy ha rosszul mérte fel az anyagi helyzetét, nem kapta meg az igényelt hitelt, stb. Az utóbbi esetet könnyen kiküszöbölhetjük, ha körültekintően és egy professzionális céggel intézzük a hitelfelvételt. Nincs is más dolgod, mint kitölteni az űrlapot és várni kollégánk jelentkezését!
A meghiúsulási szankció
Ha meghiúsul az üzlet, azt szankcionálja, “bünteti” a szabály, viszont ennek a szankciónak a foglaló esetében pontosan meg is határozzuk az árát a szerződésben. Az fizet, aki eláll az adás-vételtől. Ha a vevő volt a ludas, bukja a foglalót, ha az eladó, akkor vissza kell adnia a foglaló összegének kétszeresét, és ha egyik fél sem hibás, a vevő egyszerűen visszakapja a foglaló eredeti összegét.
Nem mentesít az adásvételi szerződés megszegésének következményeitől
Attól még hogy elbuktuk a foglalót, nem úsztuk meg a szerződésben foglalt egyéb kötelezettségünket. Például megállapodtunk az eladóval, aláírtunk egy szerződést, foglalót adtunk, és a szerződésben abban is megegyeztünk, hogy a lerobbant autónkat már a megvétel előtt lerakjuk a jövendő házunk garázsában. Ezután meggondoljuk magunkat, mégsem vesszük meg a házat, bukjuk a foglalót. Ettől még a romautót el kell szállíttatnunk saját költségünkre az eladó házától.
A foglaló összege
A foglaló összege a vételár 10%-a szokott lenni, de a megállapodás alapján ez lehet magasabb is.
A foglaló az ingatlan adás-vétele során fizetett első összeg, amivel kötelezettségvállalás is jár és a szerződésben konkrétan meg van határozva a funkciója.
Az átadott pénzösszeg csak akkor számít foglalónak, ha rögzítve van a szerződésben vagy két tanú jelenlétében írtunk róla egy megállapodást.
A foglalóra vonatkozó részleteket az adás-vételi szerződésbe szokták beleírni. Ha mintát keresel, nálunk megtalálod!
Ha ingatlanvásárlás előtt állsz és szeretnéd tudni milyen állami támogatások és lakáshitelek állnak a rendelkezésedre töltsd ki lenti űrlapunkat. Kollegáink minden kötelezettségtől mentesen és ingyenesen segítenek neked megtalálni a legjobb finanszírozási formát álmaid otthonának megvásárlásához.
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!