Tartalomjegyzék
- 1 CSOK Plusz előnyei és veszélyei a vissza nem térítendő támogatások tükrében
- 2 Az igazi nagy előny: vissza nem térítendő támogatás
- 3 A gyermekvállalás időzítése – komoly kockázat
- 4 Hogyan csökkenthetők a CSOK Plusz előnyei és veszélyei okozta kockázatok?
- 5 A bírságok rendszere – ami keveset emlegetett, de kulcsfontosságú
- 6 CSOK Plusz előnyei és veszélyei gyakorlati szemmel: kölcsönigénylési buktatók
- 7 Előzetes értékbecslés – pénzkidobás vagy segítség?
- 8 A döntés során legyenek előtted a CSOK Plusz előnyei és veszélyei is!
- 9 Összegzés
- 10 Segíthetünk?
Az utóbbi időben rengeteget hallani a CSOK Pluszról, mégis sokan még mindig csak a felszínét ismerik ennek az államilag támogatott konstrukciónak. A cél, hogy egy átfogó képet adjak: nemcsak a kecsegtető előnyökről, hanem azokról a buktatókról is, amikről sokan hallgatnak. Mert igen, lehet, hogy ez egy jó lehetőség, de nem mindenkinek, nem minden helyzetben, és nem buktatók nélkül. Nézzük sorban melyek a CSOK Plusz előnyei és veszélyei. Amennyiben tetszik majd a lenti videó, melynek szövegét a videó alatt írásos formában is megtalálod, akkor érdemes követned a profiljaimat (Tiktok, Youtube, Facebook, Instagram, Pinterest) mert akkor nem maradsz le a további hasznos infókról.
CSOK Plusz előnyei és veszélyei a vissza nem térítendő támogatások tükrében
A CSOK Plusz egy fix 3%-os kamatozású támogatott hitel, amely kizárólag gyermekvállalás esetén igényelhető. Legalább egy gyermek vállalása szükséges ahhoz, hogy jogosultak legyünk rá, és a vállalt gyermekek számától függően különböző hitelösszegek igényelhetők: egy gyermek esetén 15 millió forint, két gyermeknél 30 millió, három gyermeknél pedig akár 50 millió forint is elérhető. Mindez egy jelentős pénzügyi segítség lehet egy család életkezdésében – de csak akkor, ha minden úgy alakul, ahogy azt előzetesen terveztük.
Az igazi nagy előny: vissza nem térítendő támogatás
A CSOK Plusz legvonzóbb része, hogy ha a vállalt gyermekek időben megszületnek, a hitel egy része – vagy akár egy nagyobb szelete – vissza nem térítendő támogatássá alakulhat át. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy például egy 30 millió forintos hitel esetén, ha a második gyermek születik a hitelszerződés aláírása után, akkor 10 millió forintot elengednek a tőketartozásból. Ha ezután még egy harmadik gyermek is érkezik, akkor újabb 10 millió forint tőketartozást engednek el. Összességében tehát akár 20 millió forintnyi tartozástól is megszabadulhatunk, ami már önmagában is csábító.
A gyermekvállalás időzítése – komoly kockázat
A dolog viszont nem ennyire egyszerű. Az előnyök csak akkor érvényesülnek, ha a vállalt gyermekek a jogszabályban rögzített időn belül megszületnek. Az első gyermeknek négy éven belül, a másodiknak nyolc éven belül, a harmadiknak pedig tíz éven belül kell világra jönnie. Ha ez nem történik meg, akkor súlyos következményekre számíthatunk: a fel nem használt támogatást vissza kell fizetni, ráadásul jelentős büntetésekkel együtt. A rendszer ráadásul több lépcsős: az első és második év után különféle számítási módokkal határozzák meg a bírság mértékét, majd az ötödik évtől még egy újabb periódus indul.

Hogyan csökkenthetők a CSOK Plusz előnyei és veszélyei okozta kockázatok?
Van azonban mód arra, hogy csökkentsük a kockázatot. Az egyik lehetőség, ha már a hiteligénylés pillanatában várandós az édesanya, és a magzat betöltötte a 12. hetet. Ebben az esetben a gyermek már beleszámít a vállalt gyermekek közé, és így sokkal kisebb az esélye annak, hogy nem teljesül a vállalás. Például egy gyermek vállalása esetén, ha a gyermek már a pocakban van, szinte biztosra mehetünk.
Ugyanez a stratégia alkalmazható két gyermek esetén is: ha az egyik gyermek már megszületett, a másik pedig úton van, akkor az időzítési kockázat csökken. Három gyermek esetén a legbiztonságosabb, ha kettő már megvan, és a harmadik van úton. Ellenkező esetben viszont jelentős a bizonytalanság.
A bírságok rendszere – ami keveset emlegetett, de kulcsfontosságú
A legtöbb ember számára talán ez az a része a CSOK Plusznak, amit a legkevésbé értenek vagy ismernek. A bírságok nem egy fix összeg alapján kerülnek megállapításra, hanem több szakaszban, különböző paraméterek mentén történik a kalkuláció. Kérj tőlünk díjmentes szakértői segítséget, mert csak a megfelelő kalkulátorokkal lehet előre modellezni, mekkora bírságra számíthatsz, ha valamilyen okból nem sikerül teljesíteni a gyermekvállalást.
CSOK Plusz előnyei és veszélyei gyakorlati szemmel: kölcsönigénylési buktatók
Még ha minden feltétel teljesül is, akkor is beleütközhetünk akadályokba. Ezek közül a leggyakoribb a jogilag rendezetlen ingatlan. A banki értékbecslő kimegy, és ha a tulajdoni lap vagy a térképmásolat szerint nem egyeznek az ingatlanon található építmények (például egy bővítés, egy terasz, egy melléképület), akkor elutasíthatják a CSOK Plusz kérelmet. Ezért fontos már előre ellenőrizni a papírokat, és ha kell, rendbe tenni őket.
Előzetes értékbecslés – pénzkidobás vagy segítség?
Bár lehetőség van előzetes értékbecslésre is, a jogszabály csak a hitelkérelem beadása után készült értékbecslést fogadja el. Így gyakran az előértékbecslésre kifizetett összeg (például 50 ezer forint) kidobott pénznek tűnhet, de ha a mi segítségünkkel igényled a CSOK pluszt, ebben is tudunk segíteni, mert számos akcióban akár mi fizetjük neked az értékbecslést, és ebből kifolyólag egy előzetes értékbecslés nem okoz neked megtorpanást, mert egy értékbecslést a bank fizet, egyet mi, akkor te nem dobod ki azt az 50 000 Ft-ot. Egyébként a CSOK Plusz igénylésénél is számos kuponos akcióval, sőt banki akciókkal is tudunk a rendelkezésetekre állni, tehát érdemes a díjmentes segítségünket kérni.
A döntés során legyenek előtted a CSOK Plusz előnyei és veszélyei is!
Fontos, hogy ne csak a CSOK Plusz előnyökre koncentráljunk. Ne gondoljuk, hogy minden automatikusan sikerülni fog. A legkisebb hiba, késlekedés, vagy akár egy jogi probléma is az egész konstrukció meghiúsulását eredményezheti. A legjobb, amit tehetsz, ha még az elején kéred a díjmentes szakértői segítségünket. Így előre modellezhető, hogy mekkora törlesztőrészletekkel kell számolni, hogyan kombinálható a piaci hitelekkel, és milyen bírságok jöhetnek szóba, ha valami nem a terv szerint alakul.
Összegzés
A CSOK Plusz kétségtelenül komoly lehetőség azoknak, akik gyermekvállalásban gondolkoznak, és van egy jól átgondolt lakáscéljuk. Ugyanakkor a vállalt gyermekek időzítése, az ingatlan állapota, és a pénzügyi kockázatok mind olyan tényezők, amelyek figyelmet érdemelnek. A legfontosabb: ne ugorjunk bele vakon, és ne csak a vissza nem térítendő milliókat lássuk, hanem összességében nézzük meg a CSOK Plusz előnyeit és veszélyeit és ehhez tudunk mi díjmentes szakértői segítséget nyújtani. Egy alapos felkészülés, szakértői háttér és reális családtervezés mellett azonban valóban hasznos segítséget jelenthet ez a konstrukció.