Tartalomjegyzék
- 1 Mi a jövedelemigazolás, mikor van rá szükség, minek a feltétele?
- 2 Mit fogad el egy bank, mint jövedelem?
- 2.1 Munkáltatói jövedelemigazolás
- 2.2 Jövedelemigazolás külföldi munkaviszony alapján
- 2.3 KATA-s vállalkozók jövedelme
- 2.4 Készpénzben kapott jövedelem
- 2.5 Közeli hozzátartozónál vagy alkalmazásban
- 2.6 Öregségi nyugdíj
- 2.7 Végleges rokkantsági nyugdíj
- 2.8 Személyi kölcsön igénylésénél sajnos nem veszik figyelembe önálló elsődleges jövedelemnek az alábbi jövedelemfajtákat:
- 3 Jövedelemigazolás beszerzése
- 4 Mire figyeljünk, amikor a kérelmet kitöltjük a jövedelemigazoláshoz?
- 5 Jövedelemigazolás – Gyakran Ismételt Kérdések
Mi a jövedelemigazolás, mikor van rá szükség, minek a feltétele?
Jövedelemigazolás: ahhoz, hogy személyi kölcsönhöz juss, mindenképp szükség van a bank által elfogadott, megfelelő nagyságú és igazolt jövedelemre. De miért? A személyi kölcsön esetén nem kerül jelzálog a házadra, a banknak viszont kell valami biztosíték, tudnia kell, hogy miből fogod törleszteni a kölcsön részleteit.
Nincs ez mára másképp a lakáshitelek és a szabad felhasználású jelzáloghitelek esetében sem. Régebben előfordulhatott olyan, hogy kizárólag az ingatlan értéke alapján hiteleztek a bankok. Az adósságfék rendelet megjelenése óta törvényben szabályozták, hogy a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutatónak (JTM) minden típusú hitel esetén meg kell felelnie a lentieknek, függetlenül a hitel fedezetének a típusától.
A jövedelemigazolás megszerzése elsőre talán macerásnak tűnhet, különösen, ha nem egyetlen munkáltatótól kell beszerezni a munkavállalói igazolást, hanem különböző forrásokból (egyéni vállalkozás, külföldi bevétel, öregségi nyugdíj, stb.) áll össze a bevételed.
Most végigfutunk a legfontosabb tudnivalókon, ha nem akarsz nagyon belekavarodni a részletekbe vagy kérdésed van, keress meg minket, munkatársunk egy munkanapon belül felveszi veled a kapcsolatot!
Mit fogad el egy bank, mint jövedelem?
Munkáltatói jövedelemigazolás
A legegyszerűbb, ha munkavállalói jövedelmed van. Ebben az esetben szükséged lesz egy munkáltatói jövedelemigazolásra, valamint az elmúlt három havi bankszámla kivonatra (ha másik banknál veszed fel a kölcsönt, mint ahová a fizetésed érkezik).
Van azonban olyan bank, ahol nem szükséges jövedelemigazolást kitöltetni, a munkaadóval, amennyiben alkalmazott vagy és a munkabéred bankszámlára érkezik. Ha tudni szeretnéd melyek azok a bankok, kérd kollégáink segítségét.
Ha legalább három hónapja dolgozol a munkahelyeden és már lejárt a próbaidőd, valamint a jövedelmed eléri a minimálbért (kb. bruttó 150 000 forint) akkor elvileg a legtöbb banknál nincs akadálya annak, hogy hitelhez juss. Mielőtt belevágnál, egyeztess velünk és megnézzük neked a bankok hitelkínálatában melyik a legjobb a számodra.
Jövedelemigazolás külföldi munkaviszony alapján
Ha külföldön dolgozol határozatlan idejű szerződéssel, és van magyarországi lakcímed, akkor jó eséllyel hitelképes leszel a magyar bankoknál is. Ez akkor is igaz, ha messzebb dolgozol és ott is laksz nem csak ingázol. Ha kint élsz magyar lakcímednek akkor is lennie kell.
Ebben az esetben a három havi számlakivonat mellett általában nem három, hanem legalább hat havi munkaviszonyt kell tudnod felmutatni! Természetesen ez is függ attól, hogy melyik banknál vennél fel kölcsönt. A jövedelemigazolást a munkáltatódtól kell kérni, a legtöbb banknál létezik angol vagy német nyelvű formanyomtatvány, így nem szükséges a fordíttatásra kiadni egy csomó pénzt.
A külföldi bankszámlakivonat esetében is lehet eltérés az egyes hitelező bankoknál. Van, amelyik elfogadja az on-line kivonatot, míg egyes bankok csak a külföldi bankfiókban kiállított, aláírt, lepecsételt bankszámlakivonatot fogadják el.
Kevésbé szeretnek hitelt adni a bankok, ha a külföldi munkát határozott idejű szerződéssel végzed, de ha már egyszer vagy többször meghosszabbították a szerződésedet, jobb esélyekkel indulsz a kölcsönért. És ha külföldi bejegyzésű a céged vagy a vállalkozásod, nehéz a magyar bankoknál kölcsönnel próbálkozni, csak egy két bank tud segíteni.
Külföldi munkavállalóként mindenképp keress meg minket, mielőtt kilincselni kezdenél a bankoknál, hogy biztosan találjunk neked testre szabott hitelt, legyen az személyi kölcsön vagy lakáshitel.
KATA-s vállalkozók jövedelme
Ha KATA-s vállalkozó vagy, cudarabb szabályok vonatkoznak rád, mint egy klasszikus munkavállalóra. Ebben az esetben a NAV-tól kell jövedelemigazolást kérned, a bank azonban csak az árbevételed 60%-át fogja jövedelemként elfogadni. A NAV SZJA igazolásodon is az éves KATA-s árbevételednek a 60%-a fog szerepelni. Sőt, nem három vagy hat hónapos munkaviszonyt várnak tőled, hanem a legtöbb helyen legalább 12 hónapot, azaz egy lezárt üzleti évet (januártól decemberig).
Több bank is elfogadja már a 6 hónapos KATA vállalkozásból származó jövedelmet, amennyiben ezt NAV jövedelemigazolással tudod igazolni. Ezt úgy tudod megtenni, ha a vállakozásod az év második felében alakul, hiszen ilyenkor a NAV SZJA igazoláson júniustól decemberig hivatalosan is ki tudják mutatni a második félév árbevételéből kimutatható jövedelmedet.
Készpénzben kapott jövedelem
Ha készpénzben kapod a jövedelmedet és nem bankszámlára érkezik, akkor sok helyen szükséged lesz a NAV igazolására az előző adóévre vonatkozóan. Van bank, azonban aki simán elfogadja a készpénzben kapott jövedelmet a bérpapírok és a munkaszerződés alapján. Ha szeretnéd megtudni melyek ezek a bankok kérd kollégáink segítségét!
Közeli hozzátartozónál vagy alkalmazásban
Ha közeli hozzátartozó alkalmazásában állsz vagy magadat foglalkoztatod a saját vállalkozásodban, szintén a NAV-tól kell kérned az elmúlt adóévről kiállított jövedelemigazolást. Ez abból adódik, hogy ráhatásod van a jövedelmed nagyságára és a bank látni szeretné, hogy nem csak a hitel miatt emeltétek meg a fizetésed.
Öregségi nyugdíj
Öregségi nyugdíj esetén szükség lesz a bankszámlakivonatodra (2-3 hónap). Ha valaki készpénzben kapja a nyugdíját, akkor a nyugdíjszelvényt és az éves (12 hónapnál nem régebbi) nyugdíjértesítő (NYUFIG) másolatát kell bemutatnia.
Végleges rokkantsági nyugdíj
Ebben az esetben a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság igazolására lesz szükség a határozat véglegesítéséről, emellett kelleni fog a bankszámlakivonat vagy a nyugdíjszelvény.
Személyi kölcsön igénylésénél sajnos nem veszik figyelembe önálló elsődleges jövedelemnek az alábbi jövedelemfajtákat:
- GYES, TGYÁS, GYED, családi pótlék, gyerektartási díj
- Ápolási díj
- Osztalék
- Közmunkás bér
Ezeket a jövedelmeket csak kiegészítésként tudják figyelembe venni, ha az ügyletbe részt vesz egy olyan szereplő is, akinek megvan a minimum 8 órás minimálbére.
Jövedelemigazolás beszerzése
Hogyan lehet munkáltatói jövedelemigazolást szerezni?
A munkáltatótól kell kérnünk a jövedelemigazolást, de nem mindegy, hogy milyen formátumban. Általában a banknak van egy formanyomtatványa, ami letölthető a bankok honlapjáról vagy megkéred a kollégáinkat, hogy szerezzék be neked és csatolmányként küldjék át neked.
A kinyomtatott jövedelemigazolást elvisszük a munkáltatónkhoz (vagy átdobjuk neki e-mailben). Mindenképp egyeztessünk a munkaadóval, hogy hány példányban, melyik bank számára készül az igazolás, ne kelljen fölösleges köröket futni. A kitöltött és aláírt igazolásnak tartalmaznia kell a munkáltató adatait, a mi adatainkat, és legutolsó három havi bruttó, illetve nettó bérünket, az igazolás célját, és hogy melyik banknál szeretnénk kölcsönt felvenni.
Hogyan lehet a NAV-tól jövedelemigazolást szerezni?
Ügyfélkapun keresztül:
A NAV-tól a legcélszerűbb on-line úton megszerezni az igazolásunkat. Ehhez szükségünk lesz a KAÜ ügyfélkapunkra és telepíteni kell a gépünkre az ÁNYK keretprogramot és az IGAZOL formanyomtatványt. Ha sikerült, akkor kitöltjük a szükséges nyomtatványt, beküldjük az ügyfélkapun keresztül és pár nap alatt meg is érkezik a jövedelemigazolás az Értesítési Tárhelyre (ezt is az ügyfélkapun keresztül fogod tudni megnyitni).
Egy picit bonyolultnak hangzik, és az is, de érdemes egyszer végigmenni a procedúrán, mert onnantól sokkal egyszerűbben tudsz intézni egy csomó papírmunkát a NAV-val.
NAV ügyfélszolgálaton:
Ha ragaszkodunk a személyes ügyintézéshez, befáradhatunk a NAV ügyfélszolgálatára is, ahol előzetes időpontfoglalással elég hamar igényelhetjük az igazolást. Nem biztos, hogy rögtön kézhez is kapjuk a papírt, maximum hat munkanapon belül el fogják nekünk küldeni. Lehet meghatalamzással is intézni az igazolást! Ha például babaváró hitelt vesztek fel és a házastársad jövedelemigazolását is te intézed, kérj tőle egy meghatalmazást!
Postai úton:
Postán is feladhatjuk a papíralapú kérelmet, csak akkor úgy készüljünk, hogy a NAV is postán fogja elküldeni nekünk a jövedelemigazolást.
Telefonon:
Ehhez egy azonosító kódra lesz szükséged, amit nyomtatvány segítségével lehet igényelni az ÁNYK program segítségével on-line vagy személyesen. A NAV malmai lassan őrölnek, napok alatt készül el a telefonos kód, ha ez megvan, akkor már csak fel kell hívni a NAV ügyféltájékozatóját a 06-80-20-21-22-es számon és már igényelhetjük is a jövedelemigazolást.
Mire figyeljünk, amikor a kérelmet kitöltjük a jövedelemigazoláshoz?
Ha személyesen intézzük a jövedelemigazolást, szükségünk lesz az adóazonosító jelünkre, az adószámunkra, a személyi igazolványra, lakcímkártyára. On-line ügyintézés esetén ezeket az adatokat elég a nyomtatványon feltüntetni:
- az adatainkat: név, lakcím, székhely, adóazonosító jel vagy adószám,
- hogy milyen célból és melyik bank számára kérjük az igazolást,
- hány példányban kérjük,
- hogy akarjuk átvenni az igazolást: postai úton, on-line. (Ehhez meg kell adnunk a kézbesítési címet vagy e-mailcímet.)
- jelezzük, hogy melyik adóévről kérjük az igazolást.
A jövedelemigazolás elkészítésének határideje hat nap. Ha on-line kérjük az igazolás kézbesítését, megspóroljuk a postai átfutási időt. Ha hiánypótlást kér tőlünk a NAV, akár harminc napra is elhózódhat az igazolás elkészítése, alaposan nézzük át a kérelmet, mielőtt elküldjük a NAV-nak.
Jövedelemigazolás – Gyakran Ismételt Kérdések
Ha bármilyen banki hitelt szeretnénk felvenni, szükségünk lesz jövedelemigazolásra.
Alkalmazottként a munkahelyedtől függ, ha kell SZJA igazolás is a NAV legkésőbb hat munkanapon belül elkészíti a jövedelemigazolást.
Ügyfélkapunk keresztül is lehet jövedelemigazolást kérni a NAV-tól az ÁNYK program IGAZOL nyomtatványának segítségével.
Kérdésed van? Állunk rendelkezésedre, csak töltsd ki az űrlapunkat és egy napon belül jelentkezünk!