Tartalomjegyzék
Milyen feltételekkel, ki igényelheti? Mivel bővült a családok otthonteremtési kedvezménye a CSOK?
Két hete a kormány bejelentette, hogy változtatott a CSOK (családi otthonteremtési kedvezmény) feltételein azért, hogy szélesebb körben is igénybe tudják venni a családok a támogatást. Egyik jelentős könnyítés, hogy az építés alatt álló ingatlanokra is igényelhető lett a CSOK. Az egyik hitelekkel foglalkozó honlap megvizsgálta, hogy valóban könnyebbé válik-e a vásárlók helyzete a változtatások után.
A változtatás előtti probléma
Az új építésű ingatlanok esetében lehet a legnagyobb összegű CSOK-ot igénybe venni. A gyermekek számától függően 600 ezertől 10 millió forintig terjedhet a támogatás összege. A magyar ingatlanpiacon, azonban az újépítésű lakások legnagyobb része társasházi projektekben kerül megépítésre. Egy ilyen projekt kivitelezése (a tervek elfogadásától a tényleges átadásig) akár 12-24 hónapot is igénybe vehet. Mivel a korábbi rendelet nem biztosította, hogy a vételi szándékkal rendelkező családok az ingatlan átadásáig (albetétesítéséig) igényelhessék a CSOK-ot, a potenciális vevők csak a már megépült és átadott lakások között válogathattak. Jelenleg azonban az ingatlanpiaci helyzet miatt nagyon kevés újépítésű lakás állt a rendelkezésükre és nagy részük nem felel meg a támogatás feltételeinek.
A megoldás
Az új rendeletben szereplő módosítások értelmében a hitelintézetek előre megvizsgálhatják, hogy az igénylő alkalmas-e aCSOK felvételére, ezáltal a családok már úgy mehetnek az újépítésű ingatlan adásvételi szerződésének aláírására, hogy pontosan ismerik a rendelkezésükre álló támogatási összeget.
CSOK és hitelfelvétel
Egy kicsit bonyolultabb a helyzet, ha a CSOK-ot igénylő család az állami támogatás mellett lakáshitelt is igényel azingatlan megvásárlásához. Mindegy, hogy támogatott vagy normál piacilakáshitelről van-e szó.Lakáshitel felvétele esetén az általános banki gyakorlat az, hogy a jóváhagyást követő 30-60 napon belül kell megkötni a hitelszerződést. A hitelszerződés megkötését követő 90 napon belül kell a felvett összeget folyósítani. Egyértelmű, hogy ezek a határidők nem voltak tarthatóak abban az esetben, ha a kiszemelt ingatlan még építés alatt állt, hiszen a kivitelezés akár 24 hónapig is eltarthatott.
A hitelek tekintetében a bankok különbözőképpen reagáltak a bejelentett változtatásokra.
- egyes bankok esetében, a várható helyrajzi számra kerül megkötésre a lakáshitel szerződés és a hitel tényleges folyósítására, az átadást követően kerül sor. Az építési idő alatt az igénylőnek rendelkezésre tartási jutalékot kell fizetnie a hitel után (ahogy a saját építésű családi házak esetében).
- más hitelintézetek, jóváhagyják a hitelt, de meghatározott időközönként az igénylőnek újra be kell adnia a hitelképesség szempontjából kiemelkedően fontos dokumentumokat (például: jövedelem igazolás)
- a bankok harmadik csoportjánál, szintén jóváhagyásra kerül a hitel, de a jóváhagyott lakáshitelt az igénylő csak úgy tarthatja meg, ha meghatározott időnként szerződésmódosítást igényel, így tolva ki a folyósítás időpontját.
A fenti példákból látszik, hogy a banki gyakorlat ezen a téren még nincs teljesen kiforrva, de várható, hogy a hitelintézetek javítani fognak a folyamataikon és az ügyfelek számára kedvezőbb megoldásokkal fognak előállni.
A fizetés ütemezése
Az már biztos, hogy a vissza nem térítendő állami támogatásra való jogosultság egyértelműen vizsgálható, ezért a családok nyugodtan számolhatnak az összeggel. A probléma ott van, hogy mind a CSOK és az eseteleges hitel összegének a kiutalása – a társasházi lakások esetében – csak akkor történhet meg, ha az ingatlan átadásra,albetétesítésre került. Ez azt jelenti, hogy az igénylők csak akkor tudják megvásárolni az újépítésű ingatlant, ha az eladó által, a lakás elkészültéig kért összeget a meglévő megtakarításukból kifizetik.
Vegyünk egy példát. Ha egy 20 millió forint összegű még kivitelezés alatt álló lakást kíván valaki megvásárolni, amihez összesen 8 millió forint megtakarítással rendelkezik és a hiányzó összeget lakáshitel igénybevételéből és CSOK igényléséből szeretné fedezni, akkor csak olyan ingatlant tud megvásárolni, ahol az értékesítő nem vár el nagyobb befizetést 8 millió forintnál az átadásig.
A jelenlegi gyakorlat azt mutatja, hogy az újépítésű társasházi lakások nagyobb részénél az építető a készültséggel azonos szintű befizetést vár el a vásárlótól. Ez azt jelenti, hogy szerződésnél a foglaló 10%, az alapozási munkánál +10%, +40% a szerkezet késznél, +20% nyílászárók, burkolat és épületgépészet befejezésénél, +20% az átadásnál.
Budapesten és a nagyvárosok környékén elindultak a társasházi projektek. Egyértelműen érezhető, hogy az ingatlanpiac kínálati oldala erősödik, így előbb-utóbb elkerülhetetlenné válik, hogy az eladhatóság miatt az építtetők fizetési ütemezésüket a CSOK és a lakáshitel elérhetőségeihez igazítsák.
Ha részletesebben szeretne információkat kapni a CSOK, illetve az 5%-os ÁFA igénybe vételének feltételeiről, továbbá ha építkezéséhez, vásárláshoz hitel felvételben gondolkodik és egyenrangú félként szeretne a bankokkal tárgyalni, illetve nem szeretne rosszul járni a törlesztő részletével, vegye igénybe a jelzalog.com hitelközvetítő kollégái segítségét!