A lakáspiac hírei között elsőként szerepelt az, hogy az MNB szigorítja az „adósságféket” ami valójában azt jelenti, hogy maximálják a jövedelemhez képest a törlesztő részlet nagyságát.
2018 október 1-jétől kerül bevezetésre ez az intézkedés! Amit tudunk az az, hogy eddig 50% volt ez az összeg, most 25%-ra csökkentik a mutató értékét a minimum 3 éves kamatperiódusú hiteleknél. Az 5 éves vagy kevesebb, mint 10 éves kamatperiódusú hiteleknél 35% lesz elérhető. A mostani szabályozás egyedül a 10 éves fixálásnál marad.
A 400 ezer forint feletti jövedelemmel rendelkező ügyfeleket nézve nincs változtatás. Magyarországon ezzel a lépéssel megakadályozzák a túlzott hitelfelvételeket, ezzel a lépéssel visszaállítják a hitelezésben a kedvező mértéket, a kamatkockázatok növekedése miatt ez a helyes mutató.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) jelenleg is több eszközzel ösztönzi a hosszabb kamatperiódus mellett a hosszabb jelzáloghitelek elterjedését!
- a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (MFL) minősítési rendszerrel,
- a jelzáloghitel-finanszírozás-megfelelési mutatóval,
- a hosszú futamidejű kamatcsere ügyletekkel és
- a jelzáloglevél-vásárlási programmal.”
Tudtuk meg független szakértőnktől!
A kamatkockázatok fékezése a háztartásokban közös cél, a túlzott hitelfelvétel, főleg a változó kamatozású hitelek fokozott leterheltséget jelentenek a családok anyagi helyzetében. Nagyon fontos és biztonságos a fix kamatok gyorsabb elterjedése!
Íme, a döntés, idézzük pár mondatban:
Az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa a jövedelemarányos törlesztő részlet mutatóra (JTM) vonatkozó szabályok módosításáról döntött. 2018. október 1-jétől az új,
- 5 évnél rövidebb kamatperiódusú forint jelzáloghitelek felvétele esetén az adós havi törlesztő részleteinek összege nem haladhatja meg a rendszeres havi nettó jövedelem 25%-át, magasabb jövedelem esetén 30 %-át.
- 5 évnél hosszabb, de 10 évnél rövidebb kamatperiódusú új forint jelzáloghitelek esetében az arány a rendszeres havi nettó jövedelem 35%, de maximum 40% -a lehet.
- A legalább 10 évre vagy a futamidő végéig fixált kamatozású Ft jelzáloghiteleknél nem módosul a jelenlegi 50%, illetve 60%-os JTM-limit, a kamatkockázat miatt.
- A nem forintban felvett hiteleknél, a rövidebb kamatperiódusoknál szintén kisebb limiteket alkalmaznak majd.
Összegezve a módosítások azt biztosítják, hogy a kamatkockázatnak kitett ügyfeleket is védjék az esetleges kedvezőtlen törlesztő részletek megváltozásának könnyebb túlélésére.
A szakember véleménye szerint ez a helyes irány a törlesztő részletek esetleges elszabadulása ellen.
Amennyiben érdeklődne a lakáshitelekről, CSOK-ról, minősített fogyasztóbarát hitelekről, a változásokról a lakáshitelek igénybevételével kapcsolatban, keresse hitelközvetítő szakértőinket, akik díjmentes szakszerű tájékoztatást nyújtanak a hitelek sokaságáról!
Töltse ki az adatlapot és visszahívjuk!