Tartalomjegyzék
- 1 Hogyan nehezíti meg az eladást a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete?
- 2 Ki számít „betelepülőnek” a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete szerint?
- 3 Elővásárlási jog – a szomszédoké és az önkormányzaté
- 4 Mit jelent ez az ingatlanpiacra nézve?
- 5 Miért született meg a helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete?
- 6 Összegzés
- 7 Mi állhat a háttérben? – Pletykák, kérdések, aggodalmak
- 8 Jogászok szerint problémás a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete
- 9 Lehetett volna máshogy is szabályozni?
- 10 Az ingatlanosok és a piac is bajban lesz
- 11 Hitelek, foglalók, buktatók – jogi kockázatok a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete miatt
- 12 És te mit hallottál?
- 13 Segíthetünk?
Hallottál már a legújabb kormányzati beavatkozásról, ami simán lejjebb nyomhatja a meglévő ingatlanod értékét? Vagy ha épp vásárláson gondolkozol, jóval drágább lehet a történet, mint eddig. Igen, ez most tényleg komoly – és a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete az oka. Amennyiben tetszik majd a lenti videó, melynek szövegét a videó alatt írásos formában is megtalálod, akkor érdemes követned a profiljaimat, (Tiktok, Youtube, Facebook, Instagram, Pinterest) mert akkor nem maradsz le a legújabb fejleményekről.
Ez az új tervezet április 16-án jelent meg, és villámgyorsan, mindössze nyolc nap alatt le is zajlott a társadalmi egyeztetése. A lényege pedig az, hogy ha például Budapest agglomerációjában, a Velencei-tónál vagy a Balatonnál szeretnél ingatlant venni, akkor az önkormányzat megtilthatja vagy plusz adóval sújthatja a vásárlásodat.
Hogyan nehezíti meg az eladást a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete?
Megfordítva a helyzetet: ha már van ingatlanod ezekben a régiókban, lehet, hogy el sem tudod adni, mert az önkormányzat simán beleszólhat abba, kinek adod el, és akár elriaszthatja a vevőt az extra költségekkel. Ez jelentősen csökkentheti az értékét annak, amid van. Gondolj bele: a tulajdonjogod, a költözési szándékod, a mozgástered szűkül – és mindezt egy új szabályozás miatt.
Ki számít „betelepülőnek” a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete szerint?
A tervezet szerint az önkormányzat szankciókkal léphet fel a betelepülőkkel szemben. De ki is az? Aki:
- nem rendelkezik lakóhellyel az adott településen,
- nincs ott ingatlanja,
- nem származik onnan,
- vagy nincs olyan közeli hozzátartozója, aki ott lakik vagy tulajdonnal rendelkezik.
Ha ezek közül egyik sem igaz rád, akkor te bizony betelepülő vagy – és megtagadhatják a vásárlási szándékodat, vagy plusz adót vethetnek ki rád.
Elővásárlási jog – a szomszédoké és az önkormányzaté
Nem csak az adó a gond. Az önkormányzatnak és a szomszédoknak elővásárlási joguk lesz az ingatlanodra. Képzeld el, hogy gyorsan el akarod adni az ingatlanodat, de mielőtt a vevőd megveheti, végig kell zongorázni, hogy az önkormányzat vagy a szomszédok akarnak-e élni az elővásárlási jogukkal. Ha a szomszéddal nem voltatok jóban, simán visszatarthatja vagy késleltetheti az eladást egy kis levelezgetéssel. Ez nemcsak idő, hanem pénz is.

Mit jelent ez az ingatlanpiacra nézve?
Ha az önkormányzat azt mondja, hogy csak úgy vehetsz itt ingatlant, ha pluszadót fizetsz, az:
- vagy megdrágítja a vásárlást,
- vagy lejjebb nyomja az eladási árat, mert a vevő alkudozik,
- vagy egyszerűen meghiúsítja a vásárlást.
Minden esetben rosszabbul jársz, akár eladni akarsz, akár venni. Ráadásul ha valaki be is költözik, és még meg is adóztatják, kevesebb pénze marad, így végül az eladási ár sem lehet magas.
A vevők többsége ma már lakáshitel felvételével vásárol ingatlant. Ha a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete életbe lép, egy elővásárlási jog vagy betelepülői megkülönböztetés könnyen meghiúsíthatja az adásvételt – és ezzel a hitelügyletet is.
Miért született meg a helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete?
Az agglomerációs, balatoni és velencei települések túlzsúfoltak, nem bírják el a növekedést:
- kevés az iskola,
- kevés az orvos,
- kevés az infrastruktúra.
Az önkormányzatok régóta panaszkodnak, hogy nem kapnak elég támogatást a központi költségvetésből, most viszont úgy tűnik, hogy a kormány átnyomja a problémát: „Szerezz pénzt, adóztasd meg a beköltözőt!” Ez az önkormányzatoknak sem lesz egyszerű!
Képzeld el: ha megadóztatják a beköltözőket, leesnek az ingatlanárak, és az ott élők sem fognak örülni – hiszen nekik is az az érdekük, hogy az ingatlanuk értékálló maradjon. Ha viszont nem lépnek semmit, jön a forgalom, a káosz, a dugó – és azt is az önkormányzat nyakába varrják majd.
Összegzés
A Helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete komoly hatással lehet az ingatlanpiacra, különösen az agglomerációs és tóparti településeken. Ha van ott ingatlanod – vagy vásárolnál –, jobb, ha figyeled a fejleményeket. Mert ez nemcsak adó, nemcsak szabály – hanem a vagyonod értéke, a mozgástered, és végső soron a jövőd múlhat rajta.
Mi állhat a háttérben? – Pletykák, kérdések, aggodalmak
Ahogy ilyenkor lenni szokott, elindultak a pletykák. Van, aki szerint bizonyos érdekcsoportoknak nem jönne rosszul, ha ezeknek a zsíros, frekventált környékeknek az ingatlanárait lejjebb tudnák szorítani – hogy aztán később jó áron bevásárolhassanak. Persze, akikre ez vonatkozik, tagadják.
Mások politikai szálat látnak a dolog mögött: azzal érvelnek, hogy nem kormánypárti városok gyengítése lehet a cél, hiszen ha beindul a káosz, nő az elégedetlenség, akkor a választók úgyis haragudni fognak valakire – akár azért, mert engedtek a betelepülésnek, akár azért, mert nem.
A nagyobb, agglomerációs településeken jellemzően több a gondolkodó szavazó, és sokan közülük nem támogatják a jelenlegi kormányt. Én ebbe nem szeretnék beleszólni, nem is látok rá, csak hozom a pletykákat, amik most keringenek.
Jogászok szerint problémás a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete
Jogászok szerint a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete komoly jogi aggályokat vet fel. A tulajdonjog és a szabad mozgás korlátozása miatt alkotmányellenesnek is minősíthetik. Mások viszont örülnek: „Végre nem jöhet ide több ember!” – mondják. De tényleg ez a jó megoldás?
Lehetett volna máshogy is szabályozni?
Szerintem igen. Minden település helyi rendeletben szabályozhatná, hogy:
- hány építési engedélyt ad ki évente,
- milyen típusú épületek épülhetnek (pl. ne legyen kádárkocka helyén hatlakásos társasház),
- milyen parkolási szabályokat vezet be új lakóparkoknál,
- hogyan alakul az infrastruktúra terhelhetősége.
Nem biztos, hogy egy országos szintű, központilag irányított tiltás vagy megadóztatás a megoldás.
Az ingatlanosok és a piac is bajban lesz
Gondolj bele: egy ingatlanosnak most már figyelnie kell, hogy a vevő betelepülőnek számít-e vagy sem. Ez plusz hirdetési költség, több utánajárás, papírmunka. Olyan helyeken, ahol ez a szabály bevezetésre kerül, sokan egyszerűen nem is fognak vállalni eladásra ingatlanokat.
Hitelek, foglalók, buktatók – jogi kockázatok a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete miatt
Ha te vagy a vevő, és már be is fizetted a foglalót, mi történik, ha kiderül, hogy az önkormányzat vagy a szomszéd élni akar az elővásárlási jogával? Vagy hogy betelepülőnek minősülsz és emiatt nem engednek beköltözni? Pereskedés, foglaló visszakövetelés, elúszott pénz – simán benne van a pakliban.
És mi van akkor, ha te mint eladó sürgősen pénzhez jutnál, mondjuk betegség miatt eladnád az ingatlanodat, de nincs épp egy „nem betelepülő” vevő? Akkor ott állsz az eladhatatlan ingatlanoddal.
Ez mind komoly szakmai kérdés, amit a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete most kőkeményen bedobott a piac közepébe.
És te mit hallottál?
Érdről és Diósd határáról már lehetett hallani, hogy ott tilalmat nem, de adóztatást fontolgatnak. A kérdés az, a te településeden mi lesz? Az önkormányzatod már kommunikált valamit?
Ez nem politikai kérdés – ez a mindennapi életedről, a pénzedről, az ingatlanodról szól. Írd meg a véleményed! Hallottál már pletykát erről? Szerinted jó irány ez?
Lehet, hogy te is azt mondod: „Végre, legalább nem lesz akkora dugó Diósdon, Érden, Budaörsön vagy Halásztelken.” Lehet. De az is lehet, hogy te leszel a következő, akinek elbukik az adásvétel vagy beszorul az ingatlan.