Tartalomjegyzék
Mit veszítesz, ha január 15-éig nem regisztrálsz az Ügyfélkapu Plusz alkalmazásra vagy a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazásra? Gyere, nézzük meg együtt! Amennyiben érdekelnek az ilyen tartalmak, vagy hasznosnak találtad, kérlek, kövesd be a profilomat, lájkold ezt a videót, és oszd meg azokkal, akiknek szintén hasznos lett ez a tartalom! A videó alatt szöveges formában is megtalálod a folyamat leírását.
Mi történik január 16-án az Ügyfélkapuval?
Tehát január 15-én lesz utoljára elérhető az Ügyfélkapu. Január 16-ától az Ügyfélkapu Pluszt vagy a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazását tudod majd használni. Mi a különbség ezek között? Az Ügyfélkapu Plusz nem más, mint a régi Ügyfélkapunak egy olyan fejlesztett változata, amelyben már kétlépcsős hitelesítéssel tudsz belépni. Ez azt jelenti, hogy a felhasználónév és a jelszó mellé kapsz egy azonosítót, amelyet egy mobil- vagy asztali alkalmazás generál – ezeket hívjuk autentikátoroknak.
Hogyan állj át az Ügyfélkapu Pluszra?
A fenti videónak a közepétől lépésről lépésre megmutatom neked, hogyan lehet átkerülni az Ügyfélkapuról az Ügyfélkapu Plusz alkalmazásra. Minek akkor ez a Digitális Állampolgárság? Az Ügyfélkapu Plusz nem lesz más, mint az Ügyfélkapunak a kétlépcsős hitelesítéssel továbbfejlesztett változata, tehát ugyanazokat fogod tudni csinálni vele, mint az Ügyfélkapuval, csak már biztonságosabban.
A Digitális Állampolgárság egy csomó plusz funkciót fog majd tudni, és 2026-tól ez fog működni. Néhány példa: erkölcsi bizonyítvány, szülésnél a papírok intézése, autóvásárlásnál a papírok intézése, és majd nemzetközi ügyintézésre is akarják ezt használni.
De ami lényeg, és ahogy én csinálnám: én gyorsan átmennék a következő videóm alapján az Ügyfélkapu Pluszra, hogy bebiztosítsam magam a digitális ügyintézésre. Tehát lássam a leleteimet, lássam a betegdokumentumaimat, tudjak pályázatokat beadni, tudjak adóbevallást beadni – tehát minden olyat, amit korábban az Ügyfélkapuval tettem, azt tudjam később is megtenni. Ezzel párhuzamosan elkezdenék ismerkedni a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazásával, de arra még van időm, hiszen az 2026-tól fogja átvenni majd az Ügyfélkapu Plusz helyét.
Lépésről Lépésre: Ügyfélkapu Plusz
Nézzük meg, hogy én hogyan csináltam lépésről lépésre, hogy az Ügyfélkapuból Ügyfélkapu Plusz legyen, egy autentikátor alkalmazás segítségével! Az Ügyfélkapuba belépünk és látszik is, hogy január 16-ig működik csak. Belépünk az Ügyfélkapu Plusz igénylésébe, és addig gyakorlatilag írja is a rendszer, hogy valamilyen autentikátorra, vagyis kódgenerálóra szükség van. Én egyébként általában a Google Authenticator alkalmazást használom, tehát most is a Google Playen keresztül megszerzem. Itt látszik, hogy telepíteni lehet az okostelefonra – nekem már telepítve volt. Igénylésnél a párosításnál tudnám QR-kóddal párosítani, de mivel nem két telefonnal csinálom, ezáltal majd a párosítást be kell írnom ebbe a Google Authenticatorba. De ha mondjuk két telefonnal vagy asztali számítógép és telefonnal csinálod, akkor itt QR-kód beolvasást is tudsz használni. Most gyakorlatilag látszik, hogy ezzel a párosító sorral fogom összekötni ezt a programot. Hozzáadok még egy alkalmazást az autentikátorhoz, magát az Ügyfélkaput. Ennek egyébként az a szerepe, hogy egy 30 másodpercenként frissülő kóddal fogja segíteni a belépést.
Beírom, hogy az Ügyfélkapuhoz ezt a párosító sort kaptam, és gyakorlatilag szépen generálja is már a kódot. Itt, amikor összepárosodott az applikáció és az Ügyfélkapu Plusz, akkor ugye a felhasználónév és jelszón kívül ezt az azonosítót kell megadni. Egyébként ez a lényege az Ügyfélkapu Plusz váltásnak, hogy kétlépcsős beléptetésen keresztül fog működni.
Látszik, hogy telik is az idő – ugye ez 30 másodpercenként generálja az új kódot – és sikerült is belépnünk az Ügyfélkapuba. Nem beléptünk még, csak a párosítás megtörtént. Itt van egy törlőkód. Ezt a törlőkódot nagyon-nagyon fontos, hogy megjegyezd, mert így tudod majd szétszedni az Ügyfélkapu Pluszt és a Google Authenticator alkalmazást, ha mondjuk másfajta autentikátort akarsz használni, vagy ha bármi gond van. Tehát ezt a törlőkódot jól jegyezd meg, és mindenféleképp mentsd el – ez fontos lesz a jövőre nézve.
Ügyfélkapu Plusz belépés
Innentől kezdve azért volt fontos ez, mert január 16-ától már csak az Ügyfélkapu Plusz fog működni, és gyakorlatilag csak így fogsz tudni belépni, a kétszintű hitelesítéssel. Látszik is, hogy most már, ha jövök, akkor itt az Ügyfélkapu Pluszba fogok tudni belépni. Az Ügyfélkapu Pluszt kiválasztom, a felhasználónévvel és a jelszóval belépek, és a Google Authenticatorral pedig generálunk egy új kódot. Ez a kód 30 másodpercig él. Ha ezt bemásoljuk, akkor beléptünk, és ez most ugyanazt fogja csinálni, mint a korábbi Ügyfélkapunk, csak azáltal a biztonsági fejlesztés által, hogy már kétszintű a hitelesítés.
A Digitális Állampolgárság jövője
Most, hogy neked is van, érdemes elgondolkodnod azon, hogy a Digitális Állampolgárság DÁP applikációját is használod. De most csak az volt a lényeg, hogy megőrizzük mindazt, amit az Ügyfélkapu tudott. Az Ügyfélkapu Plusz, ahogy láthattad, ezzel a kétlépcsős belépéssel fejlődött csupán. A Digitális Állampolgárság egy új korszak lesz, de ne felejtsd: 2025 végéig ezt tudod használni.
Tehát hajrá előre! Ha tetszett ez a videó, és úgy érzed, hogy könnyebb volt így átlépni az Ügyfélkapu Pluszra, akkor kérlek, lájkold ezt a videót, kövesd be a profilomat, és a legfontosabb: oszd meg másokkal, hogy nekik is ilyen könnyű legyen az átállás.