4. A jelenlegi szétzilált családokra is figyelemmel van a CSOK 2016 rendelet, így az igénybe vehető kedvezmény összegét a közös gyerekek és a nem közös gyerekek esetén is megállapítja. Amennyiben nagyobb kedvezményre jogosult a házaspár egyik fele, akkor támogatásként ezt az összeget kaphatják meg. Élettársaknál viszont csak az egyik félnél lehet beszámítani a kedvezménybe a közös gyermekeket és azt az összeget kaphatják meg, amelyiküknél magasabb támogatás jár.
5. Minden esetben le kell vonni a most igényelt összegből, amennyiben korábban már igényeltünk lakástámogatást.
Jó hír, hogy a bentlakási követelményt a korábbi kedvezményeket igénybe vevők teljesíthetik az újonnan vett lakásban is.
Ez pedig azt jelenti, hogy az is új lakásba költözhet a CSOK-kal aki korábban már felvette a szocpolt. Viszont, aki nem teljesítette még a korábbi gyermekvállalást, az nem kaphat CSOK-ot a teljesítésig.
6. Csak az igénylők szerezhetnek az új lakásban tulajdont! Eddig csupán minimum 50%-os tulajdonosnak kellett lenniük az érintett ingatlanban.
7. Eddig csak a három gyerekes támogatásnál volt megkötés a minimum lakás(ház)méretre, MOST a rendelet egy és két gyerek esetén is meghatároz minimum lakás(ház)méretet, amit az ingatlannak teljesítenie kell:
- Egy gyermekkel minimum, lakás esetén 40 nm (ház esetén 70 nm)
- Két gyermekkel minimum, lakás esetén 50 nm (ház esetén 80 nm)
- Három gyermekkel minimum, lakás esetén 60 nm (ház esetén 90 nm)
- Figyelembe kell venni a méret meghatározásánál azokat a gyermekeket is, akik után a lakáscélú támogatást korábban már igénybe vették.
8. Érvényes lakásbiztosításnak kell lennie az ingatlanon és az állam 10 évre jelzálogjogot jegyez be az új lakásra a vissza nem térítendő támogatás miatt. Biztosításra vonatkozó konkrétum az eddigi szabályozásban nem volt.
9. Mostantól nemcsak házépítésnél, hanem lakásvásárlásnál is szükség lesz a bank helyszíni szemléjére. A folyósítás a helyszíni szemle után történhet meg és akár díjat is felszámolhat érte a pénzintézet.
10. Mostantól már hallgatók is kérhetik a 10 milliós támogatást. Eddig ugyanis a felsőoktatási intézményekben tanulóknak nem volt elérhető a kiemelt támogatás. Új lakás után CSOK-ot továbbra sem vehetnek fel a közfoglalkoztatottak.
11. A gyermekvállalásra rendelkezésre álló idő egyértelmű lett a 10 milliós támogatásnál. Tehát függetlenül attól, hogy egy, kettő vagy három gyermek megszületését vállaljuk be, 10 évünk lesz rá minden esetben.
12. A vállalt gyerekekre vonatkozó határidő két évvel kitolódik, amennyiben örökbe fogadunk. Továbbá ha a gyerekvállalásra előírt határidőből kifutnánk, de mégis sikerül közben teherbe esni, akkor a gyerek megszületéséig kitolódik a határidő.
13. 20%-kal csökken a számlakötelezettség, ha bontott alapanyagokból építkezünk, tehát számlát a költségek 56%-ról kell bemutatnunk.
14. Eddig szinte azonnal eladhattuk a CSOK-kal vett lakást, majd másik használt lakásba vagy akár új ingatlanba is költözhettünk. Ezt használt lakásba költözésnél mostantól a támogatás összegének letétbe helyezése mellett csupán öt év elteltével tehetjük meg.
15. Mostantól építkezni zárttelken vagy akár külterületen is lehetőségünk van.
16. Mostantól elköltözhetnek a nagykorú, illetve a nagykorúvá vált gyerekek a CSOK-os lakásból a támogatás visszafizetése nélkül. Az előző rendelet szerint 10 évig feltétlenül a szüleikkel kellett lakniuk a gyermekeknek.